Acil servise başvuran gastrointestinal sistem (GİS)kanamalı hastalarda GGK,PT-APTT'nin etkinliğinin retrospektif incelenmesi
The retrospective research of the efficacy of GGK, PT-APTT in patients with gastrointestinal bleeding who resorted to the emergency room
  1. Tez No: 374977
  2. Yazar: EKİM SAĞLAM GÜRMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜCAHİT AVCİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Üst GİS kanama trietz ligamentinin proksimalinden kaynaklanan ve sıklıkla gastrik, duedonal ülsere bağlı kanamalardır. Ağızdan kan gelmesi, dışkıda kan görülmesi veya dışkı renginde siyahlaşma şikayeti ile başvuran hastalarda üst GİS kanaması dışlanması gereken önemli bir mortalite ve morbidite sebebidir. Alt GİS kanama trietz ligamentinin distalinden kaynaklanan kanamalardır. Üst GİS kanamalar gibi alt GİS kanamalarda acil tıpta sık karşılaşılan bir problemdir ve aksi ispat edilmedikçe hayatı tehdit edici bir durumdur. Bu tezde acil servise GİS kanama semptomları ile başvuran ve endoskopik incelemesi yapılan hastalarda bakılan GGK ve PT, APTT, INR değerlerinin etkinliğini retrospektif incelenme ile belirlemeye çalıştık. Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine GİS kanama şikayeti ile 1 Ağustos 2012-1 Ağustos 2013 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üzeri 274 hasta (105'i kadın, 169'u erkek) çalışmaya alındı. Hastaların 22'si üst GİS kanama melena+, 19'u üst GİS kanama endoskopi + melena -, 81'i üst GİS kanama endoskopi + melena +, 11'i üst GİS kanama klinik tanı, 23'ü alt GİS kanama, 13'ü crohn – ülseratif kolit ve 105'i GİS kanama olmayan diğer grup hastalardı. Çalışmaya alınan hastalarda GİS kanama saptanan grupta erkek cinsiyet hakim iken GİS kanama olmayan diğer tanı grubunda cinsiyet farkı yoktu. GİS kanama ve yaş grupları arasındaki ilişki incelendiğinde hastalar daha çok 70-79 yaş grupları arasındaydı. GGK testinin duyarlılık % 83.91, seçicilik %78.26, PPV %92.30, NPV %61.10 olarak hesaplanmıştır. İstatistiksel olarak incelendiğinde GGK ile GİS kanama arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur(p:
Özet (Çeviri)
Upper GI bleedings arise from the proximal of the Treitz ligament and are usually due to gastric and duodenal ulcers. Upper GI bleeding is an important cause of mortality and morbidity in patients who present with complaints of hemoptysis, occult blood in the stool or blackening of the stool. Lower GI bleedings arise from the distal of the Treitz ligament. Lower GI bleedings are a frequent problem just as upper GI bleedings in emergency medicine and a life threatining situation unless proven otherwise. In this thesis, we tried to determine the efficiency of the values of FOB and PT, aPTT, INR retrospectively in patients that presented to the emergency room with GI bleeding symptoms who were also endoscopically examined. 274 patients (105 female, 169 male) who are 18 years old and above that presented to the Emergency Deparment of Adnan Menderes University Faculty of Medicine with complaints of GI bleeding between 1 August 2012-1 August 2013 were included in the study. 22 of the patients were GI bleeding melena +, 19 of them were upper GI bleeding endoscopy + melena -, 81 of them were upper GI bleeding endoscopy + melena +, 11 of them had clinical diagnosis of upper GI bleeding, whereas 23 of them of lower GI bleeding, 13 of them had Crohn – Ulcerative Colitis and 105 of them were the other group of patients who did not have GI bleeding. In the patients who were included in the study, in the group that GI bleeding was determined male gender was dominant whereas there was no gender differences in the other group that had no GI bleeding. When the relationship between the age groups and GI bleeding was analyzed, more patients were between 70-79 age group. The sensitivity of the FOB test was calculated as 83.91%, the specificity was 78.26%, PPV was 92.30%, NPV was 61.10%. When statistically analyzed, there was a significant relationship between FOB and GI bleeding (p: