Juvenil miyoklonik epilepside kutanöz sessiz periyod çalışması
  1. Tez No: 783876
  2. Yazar: TURGAY DÖLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNİHAL KUTLU GÜNERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kutanöz sessiz periyod (KSP) birçok santral ve periferik sinir sistemi hastalığında çalışılmış olan ve son zamanlarda popülaritesinde artış gördüğümüz bir spinal inhibitör reflekstir. Juvenil miyoklonik epilepsi (JME) ise jeneralize tonik-klonik nöbet, miyokloni ve absans nöbetleri ile karakterize genellikle çocukluk ve adolesan dönemde görülen idiyopatik jeneralize epilepsi grubundan bir hastalıktır. Çalışmamızda JME hastaları ile sağlıklı kontrol gruplarını KSP parametreleri açısından karşılaştırmayı amaçladık. Bunun için elektromiyografi laboratuvarında her iki grubun bilateral üst ekstremite tenar bölge kaslarına (abductor pollicis brevis) yüzeyel kayıt elektrotları bağlanarak, bu kaslar izometrik kontraksiyondeyken 2. parmaktan kutanöz sinire elektriksel uyarım uygulanmış ve kas kasılmasındaki kesintinin başlangıcı, sessiz dönem süresi (KSP) ve bitişi kaydedilmiştir. Daha sonra elde edilen veriler gruplar arasında karşılaştırılmış ayrıca her bir grup KSP parametreleri açısından kendi içinde cinsiyete göre karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda elde ettiğimiz istatistik bulgularına göre sağlıklı kontrol grubunda KSP bitiş latansı erkeklerde kadınlara göre daha uzun bulunmuştur (p=0.008). JME grubunda ise KSP başlangıç latansı erkeklerde, KSP süresi kadınlarda anlamlı düzeyde daha uzun saptanmıştır (sırasıyla p=0.007 ve 0.035). KSP başlangıç latansı ve KSP süresi bakımından JME ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak bir farklılık bulunmazken KSP bitiş latansı JME grubunda anlamlı düzeyde artmış olarak saptanmıştır (p=0.031). Sonuç olarak JME hastalarında miyokloniler gözardı edilebilmekte ve hastalar genellikle jeneralize tonik-klonik nöbetler ile prezente olmaktadırlar. Bu da yanlış veya gecikmiş tanıya yol açmaktadır. Bu hastaların konvansiyonel kraniyal görüntülemeleri de genellikle normal saptanmaktadır. JME hastalarında KSP bitiş latansı sonuçlarında sağlıklı kontrol grubuna göre saptadığımız farklılık bu hastalığın tanınmasında önemli olabilir. Literatürde JME hastalarında KSP çalışması henüz bulunmamaktadır. Bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
silent period (CSP) is a spinal inhibitory reflex that has been studied in many central and peripheral nervous system diseases and has recently increased in popularity. Juvenile myoclonic epilepsy (JME) is characterized by generalized tonic-clonic seizures, myoclonus and absence seizures. It is one of the most common idiopathic generalized epilepsy syndromes and is frequently seen in childhood and adolescence. In our study, we aimed to compare JME patients and healthy control groups in terms of CSP parameters. For this purpose, in the electromyography laboratory, superficial recording electrodes were attached to the thenar muscles (abductor pollicis brevis) of bilateral upper extremity of both groups and electrical stimulation was applied to the cutaneous nerve from the second finger while these muscles were in isometric contraction and the beginning of the interruption in muscle contraction (onset latency), the duration of the silent period (CSP) and the end latency were recorded. Then, the data was compared between the two groups. In addition, each group was compared according to gender within itself in terms of CSP parameters. According to the statistical findings in our study, the CSP end latency was found to be longer in men than women in the healthy control group (p=0.008). In the JME group, the CSP onset latency was significantly longer in males and the CSP duration was significantly longer in females (p=0.007 and 0.035, respectively). While there was no statistical difference between the JME and control groups in terms of CSP onset latency and CSP duration, CSP end latency was found to be significantly increased in the JME group (p=0.031). As a result, myoclonies can be overlooked in JME patients and patients usually present with generalized tonic-clonic seizures. This leads to misdiagnosis or delayed diagnosis. Conventional cranial imaging of these patients is usually found to be normal. The difference in CSP end latency in JME patients compared to the healthy control group may be important in the recognition of this disease. There is no study of CSP in JME patients in the literature yet. More studies are needed on CSP parameters in this disease.