Hemşirelik eğitiminde standart hasta kullanımının öğrencilerin psikomotor beceri geliştirme süreçlerine etkisi
The effects of using standardized patients on psychomotor skills development of students in nursing education
  1. Tez No: 374996
  2. Yazar: ŞENAY SARMASOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Araştırma, hemşirelik eğitiminde standart hasta kullanımının öğrencilerin psikomotor beceri gelişimine etkisini incelemek amacıyla yarı deneysel desende yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2012-2013 Öğretim Yılı Bahar Dönemi'nde Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde Hemşirelik Esasları Dersi'ne kayıtlı 87 (44 deney grubu; 43 kontrol grubu) öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada arteriyel kan basıncı ölçümü ve subkütan enjeksiyon uygulama becerileri eğitimlerini kontrol grubundaki öğrenciler maket/ manken ile deney grubundaki öğrenciler standart hasta/ hibrit simülasyon ile gerçekleştirmişlerdir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma ile bağımsız gruplarda t testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre deney grubunda yer alan öğrencilerin Arteriyel Kan Basıncı Ölçümü Uygulaması Performans puan ortalamasının (83± 3.1) kontrol grubunda yer alan öğrencilerin puan ortalamasından (76 ± 7.6) anlamlı düzeyde (
Özet (Çeviri)
The aim of this quasi- experimental study was to investigate the effects of using standardized patients in nursing education on nursing students' psychomotor skills development process. Sample is composed by 87 (43 control group; 44 experimental group) first-grade nursing students enrolled at Hacettepe University Faculty of Nursing Fundamentals of Nursing Course during the 2012-2013 academic year, spring semester. The students in the control group practiced arterial blood pressure measurement and subcutaneous injections with a partial task trainer, while the students in the experimental group practiced these skills either on standardized patients or using a hybrid simulation at the clinical skills laboratory. Data were analyzed through numbers, percentages, mean, standard deviation, independent simple t test and Mann Whitney U test. According to findings, it was determined that experimental groups' arterial blood pressure measurement mean score (83± 3.1) was statistically higher (