Farklı yaş gruplarında basketbolda imgelemenin serbest atış performansı, özgüven ve kaygı üzerine etkisi
The effects of imagery intervention on basketball free-throw performance, self-confidence and anxiety across age groups
- Tez No: 375014
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA KORUÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı; basketbolda imgeleme müdahalesi öncesi ve sonrası kadın basketbolcuların serbest atış performansına, özgüven gelişimine, yarışma kaygısının azaltılmasına ve imgeleme yeteneğinin gelişiminin farklı yaş gruplarındaki etkisini araştırmaktır. Çalışmaya Türkiye Kadınlar Basketbol 2. Liginde mücadele eden bir kulübün A takımından 4, aynı takımın gençler kategorisinde oynayan 4 olmak üzere toplam 8 sporcu katılmıştır. Araştırmada kişiler arası çoklu başlama düzeyi modeli kullanılmıştır. Başlangıç düzeyinden sonra beş hafta boyunca imgeleme müdahalesi uygulanmış ve uygulama sonrasında beş hafta daha tekrar serbest atış ölçümleri yapılmıştır. Ölçümler, grafiksel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Bütün katılımcıların serbest atış performansında bir artış görülmektedir. İmgeleme yeteneği (görsel ve kinestetik), sporsal özgüven (sürekli ve durumuk) ve yarışma kaygısı için alınan ölçümlerde görsel imgeleme yeteneği (z=-2.23; p=.026) haricindekilerde anlamlı bir sonuç görülmemiştir (p>. 05). Aynı şekilde, büyük takım ve genç takım kategorileri arasındaki farka bakıldığında anlamlı bir sonuç gözlenmemiştir (p>. 05). Elde edilen bulgular görsel imgeleminin kinestetik imgelemeye göre daha çabuk gelişebildiğini göstermektedir. Psikolojik değişkenler açısından ise imgeleme müdahalesi sonrasında gelişme olmasına rağmen farkın anlamlı olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to conduct a research to examine the effects of imagery intervention on basketball free-throw performance, self-confidence, anxiety and imagery ability across age groups. There were 8 participants: 4 of them were playing one of the Turkish Women Basketball 2nd Division Team, and 4 of them was playing at the same club but at the youth team. A multiple baseline across-participant design was used to examine the effects of imagery intervention on free throw performance. Then the baseline intervention was applied. Intervention took five weeks. After the intervention phase, free throw scores recollected. Graphical visual analysis was used to analyze the free throw performance. It seems that from the graph, all participants' free throw performance was improved. Imagery ability (visual and kinesthetic), sport confidence (trait and state) and sport competition anxiety questionnaire were applied to all participants before and after the imagery intervention. Except visual imagery ability (z=-2.23; p=.026), other results were not statistically significant(p>. 05). Similar results found across age categories, both free throw performance and questionnaires results were not statistically significant (p>. 05). Results show that visual imagery is improved better than kinesthetic imagery. In terms of psychologic variables, after the imagery intervention, although the development has been observed, the difference was not significant.