Basketbol oyuncularında farklı kas gruplarına uygulanan kinezyo bantlamanın performans üzerine etkisi
The effects of kinesiotaping applied to different muscle groups on functional performance in basketball players
  1. Tez No: 435812
  2. Yazar: SERKAN UZLAŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma kinezyo bant uygulamasının farklı kas gruplarında ve farklı zaman dilimlerinde sıçrama performansı üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya yaşları 18-34 yıl arasında değişen en az 3 yıldır profesyonel basketbol oynayan 13 gönüllü bayan sporcu alınmıştır. Sporcuların sosyo-demografik özellikleri, fiziksel özellikleri (yaş, boy, vücut ağırlığı) kaydedildikten sonra otur-uzan testi ile bel ve hamstring kas esnekliği, Tanita BC 418 MA vücut kompozisyonu analizatörü ile de vücut yağ %'si ve vücut kütle indeksi (VKİ) belirlenmiştir. İlk hafta bantsız dizler bükülü sıçrama (squat jump), zıt yönlü sıçrama (counter movement jump), zıt yönlü sıçrama kollar salınımlı (counter movement jump with arm swing) ve m.gastrocnemius RSI (Reactive Strength Index) değeri Optojump (Microgate, İtalya) ile kaydedilmiştir. Diğer haftanın aynı gününde aynı veriler m.gastrocnemius ve m.quadriceps kas inhibisyon tekniği ile bantlama, hamstring kas grubu ise kas fasilitasyon tekniği ile bantlama yapıldıktan 45 dakika, 24 saat ve 48 saat sonra tekrarlanmıştır. Sporcuların yaş ortalamaları 23.38±6.38 yıl, VKİ 22.20±2.06 kg/m2 ve yağ % oranı 19.78±4.59'dur. M.gastrocnemius'a kinezyo bant uygulaması yapıldıktan 45 dakika, 24 saat ve 48 saat sonra veriler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). M.quadriceps'te ise 24 saat sonra alınan verilerde azalma yönünde bir fark görülürken (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify effects of kinesiotape on jumping performance in different muscle groups at different time. The participants were 13 volunteer female basketball players between the ages of 18-34, performing on basketball at least for 3 years. After the sosciodemogafic features and physical properties (age, height, weight) of the athletes are recorded, lower back and hamstring muscles flexibility with Sit and Reach Test; percentage of body fat and body mass index (BMI) with Tanita BC-418 MA body composition analyser are determined. First week, without kinesiotape squat jump, counter movement jump, counter movement jump with arm swing and m.gastrocnemius RSI (Reactive Strength Index) data is recorded by Optojump system (Microgate,Italy). The same data is repeated after 45 minutes, 24 hours and 48 hours on m.gastrocnemius and m.quadriceps with kinesiotape inhibition taping technic; and on hamstring muscle group with kinesiotape facilitation taping technic at the following weeks same day. The average age of the athletes were 23.38±6.38 years, BMI 22.20±2.06 kg/m2 and percentage of body fat 19.78±4.59. No meaningfull difference is observed between the kinesiotaping application to m.gastrocnemius after 45 minutes, 24 hours and 48 hours (p>0.05). Howewer, a decrease is observed after 24 hours of kinesiotaping application to m.quadriceps (p0.05).