Ombudsmanlık (kamu denetçiliği)
The ombudsman (public inspectorship)
- Tez No: 375050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMİRHAN BURAK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Ombudsman kurumu, ilk örneği 18.yüzyılda İsveç'te oluşturulmuş, günümüzde ise yüzü aşkın devlette uygulama bulmakta olan bir kurumdur. Ombudsman; anayasa veya yasa ile belirlenen ve bağımsız ve üst düzey devlet memuru tarafından yönetilen, kamu kurumları, kişileri ve çalışanlarına karşı mağdur kişilerin şikayetlerini inceleyen veya kendi inisiyatifiyle inceleme yapan ve soruşturma, rapor yazma ve düzeltici fiil talep etme yetkisi olan bir kurum olarak tanımlanabilir. Türkiye bir ombudsman kurumunun oluşturulmasında çok istekli olmamış, 1970'lerden itibaren tartışılmaya başlanmasına rağmen, üzerinde bir uzlaşıya varılamayan kurum, birkaç kanun denemesinin ardından ancak 2012 yılında 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu ile kurulabilmiştir. Bu çalışmada, Kamu Denetçiliği Kurumu'nun kanuni düzenlemesi çerçevesinde, etkili bir denetim mekanizması olarak kabul edilme konusunda ne kadar başarılı olabileceğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, Kurum'un kanuni düzenlemesinin, başta ombudsman kurumunun anavatanı olan İsveç'teki Parlamento Ombudsmanı olmak üzere, farklı ülkelerdeki ombudsman uygulamaları dikkate alındığında, kurumu etkili bir denetim yolu olarak düzenlemede yetersiz olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Ombudsman is an institution, whose prototype was generated in Sweden in 18th century and which is in practice in over one hundred countries. Ombudsman is an institution which is constituted by constitution or law, governed by an independent and high-ranking official, investigates upon the complaints made by suffered against the public institutions and their officers or on his own motion and has the authority of inspection, reporting and recommend corrective actions. Turkey was not very aspirant in building up an Ombudman institution. For all those discussions started by academic since 1970s, the institution which could not be copromised upon, could narrowly be constituted, after a few attemps in enactment, with the Law no. 6328 in 2012. In this study, it is aimed to present, within the frame of its legal regulation, how much the Public Inspectorship could be successful in being accepted as an effective inspection mechanism. As a result of this study, taking into consideration of the ombudsman practices in different countries, but foremost the mother country Sweden Parliamentary Ombudsman, it is determined that the legal regulation of the Institution is not sufficient in regulating the Institution as an effective inspection method.