Miyokardiyal iskemi tedavisinde kombine ilaç kullanımı
Combination drug therapy for myocardial ischemia
- Tez No: 375059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN NİLÜFER TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sıçanlar tiyopental sodyum ile anesteziye edildikten sonra toraks hızla açılarak kalp buzlu Krebs-Henseleit çözeltisi içerisine alınarak hızlıca Langendorff sistemine asılmıştır. SVGB kalbin sol ventrikülüne yerleştirilmiş lateks balon yardımıyla ölçülmüştür. Yapılan tüm deneylerde, infarkt alan ve MP35 kayıt sistemiyle ölçülen hemodinamik parametreler (SVDSB, SVGB, ±dP/dt) kendi deney grupları arasında değerlendirilerek karşılaştırılmıştır. İzole sıçan kalplerinden elde edilen deney grupları 30 dakikalık iskemi sonrasında 120 dakika 10-5 Molar resveratrol ile perfüzyon ve iskemi öncesi 10 dakika 10-7 Molar levosimendan perfüzyonunu izleyen 30 dakikalık iskemi periyodu ve takibinde 120 dakikalık resveratrol ile perfüzyon işlemine ayrı ayrı tabi tutulmuştur. İskemi sonrasında reperfüzyonun 30. 60. ve 120. dakikalarındaki hemodinamik parametreleri incelenmiştir. Kalp dokuları TTC ile boyanarak infarkt alan tayini yapılmıştır. Resveratrol ve kombine ilaç uygulanan gruplarda SVGB, SVSDB ve ±dP/dt reperfüzyonun 30.dakikasında iskemi öncesindeki döneme yakın değerlerdeyken, 120. dakikada anlamlı olarak azalmıştır. Buna karşılık SVGB ve SVDSB değerleri kontrole göre anlamlı fark göstermemiştir. Resveratrol ve kombine ilaç uygulanan tüm gruplarda infarkt alanın kontrole göre anlamlı olarak azaldığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, resveratrolün ve kombine ilaç uygulamasının miyokardiyal iskemi reperfüzyon hasarı üzerinde kardiyak koruma sağlayabileceğini göstermiştir. Ancak korumanın büyüklüğü resveratrolün tek başına oluşturduğu korumadan farklı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Wistar rats were anesthesia with thiopental sodium and hearts were put into solution after thorax was immediately opened. Finally, the hearts were mounted on the Langendorff system quickly. Left ventricular pressure was measured with a water-filled balloon. In all experiments, the infarct size and hemodynamic parameters (LVDP, LVEDP, ±dP/dt), were measured and evaluated by MP35 recording system and compared among their experiment groups. Animals were divided into three groups. After isolation of the hearts, 10 min stabilization period 30 min global ischemia and 120 min reperfusion were applied as in control groups. In combined group was exposed before 30 min ischemia with levosimendan before 30 minutes period of ischemia then applied resveratrol after ischemia period. In third group, levosimendan was applied before ischemias during 10 min. Hemodynamic parameters were examined at 30. 60. and the 120 minutes of reperfusion. The heart tissues were dyed with TTC for infarct size measurement. LVDP, LVEDP and ±dP/dt value of reperfusion at 30th minute were not change resveratrol and combination group when compared with controls. However at the 120 minute period, the results were reduced in the same groups. No statistically significant difference was observed in LVDP and LVEDP results of both 30 and 120 minute period. The infarct size was significantly reduced in resveratrol and combined drug groups compared to the control group. These results showed that, resveratrol and combined drug may provide cardioprotection over the myocardial ischemia reperfusion injury. But the amount of protection was not found more different than the protection which resveratrol made it consist of alone.