Antrenör-sporcu ilişkisini etkileyen faktörler (Güreş örneği )
Factors affecting the relationship between coach athletes
- Tez No: 375060
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmaya, 2009-2010 sezonunda Büyükler Türkiye Güreş Şampiyonasına katılan Türkiye'deki farklı il ve kulüplerde güreş sporuyla ilgilenen erkekler serbest ve grekoromen stilde mücadele eden 173 erkek güreşçi ve bayanlar serbest stilde mücadele eden 59 bayan güreşçiden oluşan toplamda 232 sporcu dahil olmuştur. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki erkek ve bayan güreşçilerin kişisel değişkenlere göre karşılaştırmalı olarak antrenörleriyle ilişkilerinin belirlenmesidir.Çalışmada ilk olarak araştırmanın amacına ilişkin mevcut bilgiler, literatürün taranmasıyla sistematik bir şekilde toplanmış ve böylece konu hakkında teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. Daha sonra araştırmanın amacına ulaşmak için Jowett ve Ntoumanis tarafından geliştirilen 22 maddeden oluşan 7'li likert tipi antrenör-sporcu ilişki ölçeği Türkiye'de güreş sporcularına bizzat araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Verilerin analizine geçmeden önce ölçeğin geçerliliği ve güvenilirliği test edilip faktör analizi yardımıyla ölçek üç alt boyuta indirgenmiştir.Araştırmadan elde edilen verilen istatistiksel analizinde bu üç alt boyuta göre t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi Testi ve gruplar arası farkları belirleyebilmek için de Tukey(HSD) Testi uygulanmıştır. İstatistiksel analizlerin sonucunda, antrenör-sporcu ilişkisindeki uyumlu çalışma ile yakınlık ve güven duygusu faktörlerinde cinsiyete göre bayan sporcular lehine farklılıklar bulunmuştur.Aynı zamanda erkek sporcularda güreş stiline göre ve sıkletlere göre farklılıklar tespit edilmiştir. Bayanlarda ise güreş sıkletlerine göre anlamlı farklılıklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research includes 173 male wrestlers in free and greco-romen style and 59 female wrestlers in free style, who have attended ?Senior Turkey Wrestling Championship? during 2009-2010 season. The main purpose of this study is determining of male and female wrestlers? relationships with their trainers comperatively according to personal variables.At first, data related to our research subject were collected systematically by searching literature. Thus, a theoretical outline could be comprised. Then to reach our research?s goal, Likert-type coach-sportman relationship scale (which is composed of 22 matters) applied to Turkisch wrestlers by the researcher. Before the analysing of data, the validity and reliability of that scale were tested, and the scale came down to 3 sub-extents by factor analysis.In the statistical analysis of data obtained from this research, T-Test, uni-directional Variance Analysis Test and to determine the differences between groups the Tukey Test applied according to 3 sub-extents.In the consequence of Statistical analysis, same differences in support of sportwomen according to sexuality in relation to consonant performance with intimacy and feeling of trust factors in coach-sportsman relationships were determined.Aswell, same differences were determined for sportsman according to their styles and weight categories. Also, for sportswomen same meaningful differences are observed in accordance with their weight categories.