Adana ili pozantı ilçesi halk kültürü araştırması
Adana province public culture research pozanti district
- Tez No: 375087
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİYE ŞENESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu çalışmada Adana'nın Pozantı ilçesindeki geçiş dönemleri olan doğum, evlenme, ölüm âdetleri ve buna bağlı inanışlar, bayram, tören ve kutlamalar, halk inanışları, halk mutfağı, halk bilgisi ve anonim halk edebiyatı ürünleri üzerinde durulmuşturBirinci bölümde, araştırma alanı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Pozantı yöresini araştırmadaki amaç, araştırma alanının kapsam ve sınırları, tarihi, nüfusu, sosyo¬ekonomik yapısı ile ilgili bilgiler verilmiştir.Pozantı halk kültürü ile ilgili olan ikinci bölümde ele alınan konularda, yazılı kaynaklardan elde edilen bilgilerin verilmesinin ardından, sözlü kaynaklardan elde edilen bilgilere dayalı âdet ve inanışlar aktarılmıştır. Ayrıca bu adet ve inanışların eski Türk kültürü ile ilişkileri, değerlendirme bölümlerinde tespit edilmeye çalışılmıştır.Anonim halk edebiyatı ile ilgili olan üçüncü bölümde; manzum, manzum-mensur, mensur anonim halk edebiyatı ürünlerine yer verilmiştir. Her bölümün sonunda biçim ve içerik yönlerinden değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca yöreye ait yerel kelimeleri kapsayan bir sözlük de hazırlanmıştır.Bu araştırmanın sonucunda, Pozantı halk kültüründe, hem Orta Asya'nın hem de Anadolu'nun inanç ve kültür yapısının izlerinin bulunduğu görülmüştür. Bütün bu izler İslamiyet'in etkisiyle şekillenerek varlığını devam ettirmiştir. Bulduğumuz bu inanç ve pratikler, bölüm değerlendirmelerinde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research study aims at explaining the birth, marriage, death traditions including the related belives, ceremonies and felicitations, public believes, folk kitchens, foklore andanonymous folk literature products which are the transition periods in Pozantı District of Adana Province.The first section deals with the folk culture and then after the information coming from the written resources, the information from oral resources is given. Later on, the relations of customs and believes coming from the oral resources and based on this information with old Turkish culture and the evaluation of them are assessed and fixed.The second section is about the anonymous folk literature. In this section, verse, verse prose, prose anonimous folk literature are examined. At the end of each section, format and content evaluation are realized. Furthermore a local glossary was prepared for Pozanti District.As a result in Pozantı folk literature, the traces of the structure of believes and cultures of both Central Asia and Anatolia are reached. All of this traces was continued by influenced Islam. These findings are explained in section evaluations.