Yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerde ölüm kavramı ve ölüm kaygısının araştırılması
The concept of death and death anxiety investigation in intensive care nurses
- Tez No: 375118
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerde ölüm kavramı ve ölüm kaygısını araştırmak amacıyla planlandı ve gerçekleştirildi. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışma Ekim 2013 – Ocak 2014 tarihleri arasında Yalova Devlet Hastanesi, Bursa Devlet Hastanesi ve Bursa Ali Sönmez Onkoloji Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde çalışan 130 hemşire ile yapıldı. Veriler, literatür doğrultusunda hazırlanan anket formu ve Thorson-Powell Ölüm Kaygısı Ölçeği kullanılarak toplandı. Çalışmada elde edilen verilerin analizi SPSS for Windows 21.0 programı ile yapıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) yanı sıra Mann Whitney-U, Kruskal Wallis H- Testi ve spearman korelasyon analizi kullanıldı. Sonuçlar %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Elde edilen veriler sonucunda, yoğun bakım hemşirelerin %46,2'si 31-35 yaş aralığında, %85,4'ü kadın, %70'i evli ve %63,8'i lisans mezunudur. Araştırma sonucunda; araştırmaya katılan hemşirelerin ölüm kaygı düzeyleri incelendiğinde, en yüksek düzeyin 'fiziksel ve ruhsal fonksiyonları kaybetme korkusu' düzeyi(16,500 ± 5,650) olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was planned to investigate that the concept of death and death anxiety in intensive care nurses. This descriptive and cross-sectional study was performed at Yalova State Hospital, Bursa State Hospital and Ali Sönmez Oncology Hospital with 130 intensive care nurses between the dates October 2013 - January 2014. The data were collected by using a questionnaire form which was prepared in accordance with the literature and Thorson-Powell Death Anxiety Scale. Analysis of the data was obtained with the program SPSS for Windows 21.0. The Evaluation of data, descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation) as well as the Mann-Whitney, Kruskal-Wallis H-test and Spearman's correlation analysis was used. The results within 95% confidence internal and 5% significance level were evaluated. As a result of the data obtained, the percentage of 46.2% of intensive care nurses in the age range 31-35, 85,4% female, 70% were married and 63.8% had university degree. As a result of the research; participating in the research study nurses' death anxiety levels, the highest level 'fear of losing physical and mental functions' level (16,500 ± 5,650) was found to be.