Akciğer SBRT planlarının konformal ark ve VMAT teknikleri ile RTOG 0915 protokolüne göre karşılaştırılması
Comparison of conformal arc and VMAT techniques according to RTOG 0915 protocol for lung SBRT plans
  1. Tez No: 375124
  2. Yazar: BURAK BAŞLANGIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyoterapi Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son yıllarda, teknolojideki gelişmelere paralel olarak 1970'lerden itibaren kullanılmakta olan kranial SRS tedavileri, akciğer, karaciğer, prostat gibi organlarn tedavisinde de uygulanmaya başlanmış ve Stereotaktik vücut radyoterapisi (SBRT) adını almıştır.. Bu çalışmada, 20 erken evre küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastasında (KHDAK) inhomojen bölgelerde daha iyi hesap yapma özelliğinde olan Acuros XB algoritması kullanılarak, RTOG 0915 protokolünün fiziksel kabul kriterlerine göre SBRT tedavi planlamaları yapılmıştır. Planlamalar, VMAT ve konformal ark teknikleri kullanarak 6MV düzleştirici filtreli (FF) ve filtresiz (FFF) enerji modlarında yapılmıştır.“Konformite indeksi (CI)”açısından VMAT tekniği, konformal ark tekniğine göre anlamlı olarak daha üstün bulunmuştur. (p = 0,001). Tedavi teknikleri kendi içlerinde filtreli ve filtresiz enerji modlarında karşılaştırıldığında ise FFF enerji modu, FF'ye göre anlamlı olarak daha üstün bulunmuştur. .VMAT ve konformal ark teknikleri için p değerleri sırasıyla, p = 0,001 ve p = 0,001 olarak bulunmuştur.“%50'lik izodoz hacminin PTV hacmine oranı”değerinde VMAT tekniği, konformal ark tekniğine göre anlamlı üstünlük sağlamıştır (p = 0,001).“%50'lik izodoz hacminin PTV hacmine oranı”tedavi teknikleri için filtreli ve filtresiz enerji modlarında karşılaştırıldığında ise FFF enerji modu FF'ye göre anlamlı üstünlük göstemiştir, VMAT ve konformal ark teknikleri için sırasıyla (p = 0,001, p = 0,001) değerleri bulunmuştur.“2 cm uzaktaki % doz değeri”açısından incelendiğinde VMAT tekniği, konformal ark tekniğine göre anlamlı üstünlük sağlamıştır (p = 0,004). VMAT tekniğinde FFF, FF'e göre anlamlı fark yaratırken, konformal ark tekniğinde ise FFF ile FF arasında anlamlı fark saptanmamıştır ( p = 0,01, p = 0,064).“Akciğer V20Gy ”değerleri açısından VMAT tekniği, konformal ark tekniğine göre anlamlı üstünlük sağlamıştır (p = 0,001). Akciğer V20Gy açısından tedavi teknikleri kendi içinde filtreli ve filtresiz şeklinde karşılaştırıldığında ise FFF enerji modu FF'ye göre anlamlı üstünlük göstemiştir, ( p = 0,01, p = 0,01). Elde edilen MU değerleri açısından ise VMAT planları konformal ark planlarına göre yüksek değerler saptanmış olup, aralarında istatistiksel anlamlı fark bulunmuştur (p = 0,001). Filtre mod enerjileri arasında (FFF ve FF) anlamlı bir fark bulunmamıştır (p = 0,089). Yapılan çalışma sonucunda olarak 6 MV foton enerjisi ile yapılan VMAT FFF tedavi tekniği bütün RTOG 0915 doz kriterlerine göre diğer tedavi tekniklerinden istatistiksel anlamda üstündür. Yapılan SBRT tedavilerinin daha kaliteli olması için bu enerji modalitesi ve teknik kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Recently, with the development of technology, Cranial SRS treatments which have been used early 1970s' also started treat such as lung, liver and prostate and commonly named Sterotactic Body Radiation Theraphy (SBRT). In this study, by using the algorithm of Acuras XB, which makes better dose calculations, treatment planning for 20 non-small lung cancer patients were done according to the physical accept criterias of the latest lung SBRT protocol RTOG 0915. VMAT, conformal arc techniques with 6 MV FF and FFF energy modalities were used for treatment planning. One of the inspected criteria CI index has statistical significance on VMAT technique to conformal arc technique (p = 0,001). Also FFF energy modality have better CI than FF and statistical significance for VMAT and conformal arc techniques respectively ( p = 0,001, p = 0,001) values have been founded. Middle dose areas is studied by looking at ratio of %50 of the prescribed dose to PTV volume volume which has statistical significance on VMAT technique to conformal arc technique (p = 0,001). Comparision of middle dose area values FFF and FF energy modalities in VMAT and conformal arc techniques have statistical significances for FFF energy modality respectively ( p = 0,001, p = 0,001) values have been founded. Another criteria is % dose value of 2cm away from PTV has statistical significance on VMAT technique to conformal arc technique (p = 0,004). Despite statistical significance between FFF and FF energy modes in VMAT technique, ( p = 0,01 ) there is no statistical significance between FFF and FF energy modes in conformal arc technique ( p = 0,064). Another inspected criteria is V20Gy values have statistical significance on VMAT technique to conformal arc technique (p = 0,001). Also FFF energy modality have better than V20Gy values than FF and statistical significance of VMAT and conformal arc techniques' FFF energy modalities are ( p = 0,01, p = 0,01). Obtained MU values of VMAT technique are very high then conformal arc technique and has statistical significance (p = 0,001). There is no statistical significance between FFF and FF energy modalities (p = 0,089). Result of the research points that VMAT technique with 6 MV FFF energy modality has statistical significance over all RTOG 0915 criterias. VMAT technique and FFF energy modality should use for better and high quality SBRT treatments.