Akciğer sbrt'sinde konvansiyonel linak ve MR-linak tedavi planlarının karşılaştırılması
Comparison of conventional linac and MR-linak treatment plans in LUNG SBRT
  1. Tez No: 801884
  2. Yazar: DAMLA KAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasının amacı akciğer kanseri hastalarında sbrt tedavi yöntemini santral ve periferik tümör grupları için KL ve MRL planlarının dozimetrik kabul kriterleri kullanılarak planlama üstünlükleri açısından karşılaştırılmasıdır. KL tedavi cihazı için VMAT tekniği kullanırken MRL cihazında step and shoot IMRT tedavi tekniği kullanılarak plan yapılmıştır. Planları karşılaştırmak için Paddick konformite indeks (〖CI〗_Paddick), homojenite indeks (HI), gradient indeks (GI),düşük doz bölgesi (LDS) ve OAR doz tolerans değerleri kullanılmıştır.İki tedavi planlama sisteminin santral ve periferik bölgelerdeki HI değerleri açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Periferik bölgelerde (p=0,028) Santral bölgelerde (p=0,009). Doz dağılımının homojenliği açısından KL, MRL planlarına kıyasla daha başarılı olduğu görülmüştür. İki tedavi planlama sisteminin santral ve periferik bölgelerdeki LDS değerleri açısından bakıldığında periferik bölgede istatistiksel açıdan anlamlı fark olduğu (p=0,037) belirlenmiştir. KL TPS'de yapılan planlar ile MRL TPS'de yapılan planlar düşük doz bölgesi açısından kıyaslandığında, KL planlarının doz düşüşünde daha yüksek başarıya ulaştığı saptanmıştır. LDS değerleri açısından santral bölgedeki planlara bakıldığında istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı(p>0,05)görülmüştür. İki tedavi planlama sisteminin santral ve periferik bölgelerdeki GI, CI, CI paddick için yapılan istatistiksel analizleri sonucunda anlamlı fark olmadığı (p>0,05) görülmüştür. Bu parametrelere bakıldığında tedavi planları arasında yapılan karşılaştırmalar sonucunda periferik ve santral bölgelerde doz dağılımlarının homojenliği açısından KL planlarının daha başarılı olduğu görülmüştür. Düşük doz bölgesi açısından bakıldığında ise periferik bölgelerde KL planlarının MRL planlarına kıyasla hedef dışında daha iyi doz düşüşü sağladığı saptanmıştır. Santral bölgede yapılan planlarda ise anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Kritik doz tolerans limitlerini sağlama açısından , santral ve periferik bölgelerin doz limitleri için anlamlı farklar elde edilmiş olsa da planların klinik açıdan uygulanabilirliği benzer özellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to compare the sbrt treatment method in lung cancer patients with CL and MRL plans for central and peripheral tumor groups in terms of planning advantages using dosimetric acceptance criteria. While VMAT technique was used for CL therapy device, a plan was made using step and shoot IMRT therapy technique for MRL device. Paddick conformity index (〖CI〗_Paddick), homogeneity index (HI), gradient index (GI), low dose zone (LDS) and OAR dose tolerance values were used to compare plans. When the two treatment planning systems were compared in terms of HI values in the central and peripheral regions. a statistically significant difference was found. Peripheral regions (p=0.028) Central regions (p=0.009). In terms of homogeneity of dose distribution, KL was found to be more successful than MRL plans. When the two treatment planning systems were examined in terms of LDS values in the central and peripheral regions, it was determined that there was a statistically significant difference in the peripheral region (p=0.037). When plans made in KL TPS and plans made in MRL TPS were compared in terms of low dose region, it was determined that KL plans achieved higher success in dose reduction. Considering the plans in the central region in terms of LDS values, it was seen that it was not statistically significant (p>0.05). As a result of the statistical analyzes of the two treatment planning systems for GI, CI, CI paddick in the central and peripheral regions, there was no significant difference (p>0.05). Considering these parameters, as a result of comparisons made between treatment plans, it was seen that CL plans were more successful in terms of homogeneity of dose distributions in peripheral and central regions. In terms of low-dose region, it was determined that CL plans in peripheral regions provided better off-target dose reduction compared to MRL plans. There was no significant difference in the plans made in the central region (p>0.05). Although significant differences were obtained for the dose limits of the central and peripheral regions in terms of providing the critical dose tolerance limits, the clinical applicability of the plans is similar.