Radyo frekans radyasyon ve oldukça düşük frekanslı manyetik alanların diyabetik ve diyabetik olmayan sıçanların testis dokusunda oksidan stres üzerine etkisi
Effect of radio frequency radiation and extremely low frequency magnetic fields on oxidant stress in the testes tissues of diabetic and non-diabetic rats
  1. Tez No: 375136
  2. Yazar: DİLEK KUZAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyofizik, Fizyoloji, Biophysics, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmamızda RF ve ELF radyasyon maruziyetinin diyabetik ve sağlıklı sıçanlarda testis dokusunda oksidatif stres ve antioksidan düzeyleri üzerine olan etkileri incelemeyi amaçladık. Çalışmada Wistar albino erkek sıçanlar 10 gruba ayrıldı. 1. Sağlıklı-Kontrol , 2. Sağlıklı-Sham 3. Sağlıklı-RF, 4. Sağlıklı-ELF, 5. Sağlıklı-RF+ELF, 6.Diyabetik-Kontrol , 7. Diyabetik-Sham, 8. Diyabetik-RF, 9. Diyabetik-ELF, 10. Diyabetik-RF+ELF. Diyabet; intraperitoneal, tek doz 0.1M (pH:4.5) sitrat tampon içinde çözünen STZ (65 mg/kg) ile yapıldı. 2100 MHz, 17.25 V/m elektrik alan şiddetine ve 0.23 W/kg SAR değerine sahip RF elektromanyetik alan ve 50 Hz - 8.2 mT ELF manyetik alan, 1 ay boyunca, 20 dk/5 gün/1 hafta uygulandı. Denekler uygulamaların sonunda intra-muskuler Rompun (5mg/kg) + Ketamin (45mg/kg) anestezisi altında kalplerinden kan alınarak feda edildi. Deneklerimizde diyabet öncesi, STZ enjeksiyonundan 4 hafta sonra ve uygulama sonrası beden ağırlığı, alınan sıvı ve çıkarılan idrar miktarları ölçüldü. Çalışma sonunda testis dokusunda malondilaldehit (MDA), nitrik oksid (NOx) ve glutatyon (GSH) düzeylerine bakıldı. İstatistiksel analizler SPSS 11.5 programı ile gruplar arası karşılaştırmada Mann-Whitney U Testi, grup içi karşılaştırmada Wilcoxon Signed Ranks ve Friedman Testi ile yapıldı. p< 0.05 değerleri anlamlı kabul edildi. Diyabetik sıçanlarda beklenildiği üzere poliüri ve polidipsi görüldü. Radyasyon uygulaması her iki semptomda da azalmaya neden oldu. Sağlıklı ve diyabetik sıçanlarda ELF ve RF radyasyon; testis dokusunda MDA ve NOx düzeylerinde artış, GSH düzeylerinde azalmaya neden oldu. En belirgin etki D-RF+ELF grubunda kaydedildi. Her iki radyasyon uygulaması diyabetiklerde çok daha belirgin olarak testisde oksidan stresi arttırırken, antioksidan düzeyinde azalmaya neden oldu. Sonuçlarımız ELF ve RF radyasyonun özellikle diyabetik bireylerde üreme sistemi üzerindeki etkilerini açıklayan daha ayrıntılı çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to examine the effects of RF and ELF radiation exposure on testis tissue in the diabetic and healthy rats via oxidative stress and antioxidant parameters. Wistar male rats were divided into 10 groups; 1. Healthy-Control, 2. Healthy-Sham 3. RF Healthy, 4. ELF Healthy, 5. RF + ELF Healthy, 6. Diabetic-Control, 7. Diabetic-Sham, 8. Diabetic-RF, 9. Diabetic-ELF, 10. Diabetic RF + ELF. Diabetic groups were prepared with administration of intraperitoneal, single dose 0.1 M (pH 4.5) STZ dissolving in citrate buffer (65 mg / kg). RF electromagnetic fields (2100 MHz, 17.25 V / m electric field intensity of 0.23 W / kg SAR) and 50 Hz - 8.2 mT ELF magnetic fields were used as an exposure for 1 month, 20 min / 5 days / 1. Rats were sacrificed under the anesthesia with intra-muscular injection of Rompun (5mg / kg) + ketamine (45mg / kg) and their blood removed from the heart tissues. We measured body weight, received liquid and issued urine in our diabetic animals before being diabetic and after 4 weeks of STZ injection. At the end of biochemical analysis, testicular tissue MDA, GSH and NOx levels were measured. Statistical analyzes were performed with SPSS 11.5 software and inter-group comparisons performed with the Mann-Whitney U test and finally intra-group comparisons were performed by Wilcoxon Signed Ranks and Friedman test.