Hyaluronik asit uygulamasının perisilikon kapsül yapısına etkisi
The effect of hyaluronic acid appli̇cation on perisilicone capsule structure
- Tez No: 375137
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN LATİFOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kapsül formasyonu silikon implantlar sonrası görülen yabancı cisim reaksiyonudur.Kapsül formasyonu oluşum süreci normal yara iyileşmesinin doğal bir sonucudur.Bu sürecin ilerleyici olması kapsül kontraktürü ile sonuçlanmakta ve plastik cerrahi pratiğinde sık olarak estetik ve rekonstrüksiyon amaçlı kullanılan silikon implantlar sonrası görülen en ciddi komplikasyonlardan birini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı yara iyileşmesi ve fibrozis üzerine çeşitli etkileri bilinen hyaluronik asit'in perisilikon kapsül formasyonuna etkilerini araştırmak. Çalışmada 20 adet wistar albino türü sıçan kullanıldı.Sıçanlar her bir grupta 5 adet olacak şekilde 4 gruba ayrıldı.Eşit hacimde silikon bloklar sıçanların dorsumuna subkutan olarak yerleştirildi.Grup 1A ve Grup 2A'ya sadece silikon blok,Grup 1B ve 2B'e silikon blok etrafına 0,2 cc çapraz bağlı hyaluronik asit enjekte edildi.Grup 1A ve Grup 1B 1. ayda, Grup 2A ve Grup 2B 2. ayda sakrifiye edildi.Kapsül formasyonu histolojik yöntemlerle boyandı ve immunohistokimyasal yöntemlerle boyandı.Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Capsule formation is a foreign body reaction that occurs in patients who receive silicone implants. In most cases, capsule formation is part of the normal healing process and may keep an implant in place.However, contracture of the capsule is one of the most severe complications that can result from silicone implant breast augmentation and many reconstruction for clinical practice The purpose of this study,to investigate the effect of hyaluronic acid on perisilicone capsular formation which is well known agent that effect wound healing and fibrosis in many different ways We used 20 Wistar Albino rats.We had 4 groups,and every group has 5 rats in each.Equal sized silicon blocks inserted the subcutaneus area of rat dorsum.Group 1 and 3 had only silicone block,In Group 1B and Group 2B 0,2 cc hyaluronic acid injected around silicone blocks. Group 1A and 1B sacrified at fourth week,Group 2A and Group 2B sacrified at eighth week.We determined capsule thıckness,collagen pattern , inflamatuar cells and fibrosis by histologic and immunochemical procedures.Results analysed using statistical methods.