Haıry cell lösemi olgularında b-raf mutasyonlarının araştırılması
Investigation of B-raf mutations in hairy cell leukemia patients
  1. Tez No: 375155
  2. Yazar: AYBÜKE OLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Hairy cell lösemi lösemilerin %2-3'ünü oluşturan; dalak, kemik iliği ve karaciğerin lösemik infiltrasyonuyla seyreden kronik lenfoproliferatif bir bozukluktur. B-RAF hücre proliferasyonu ile ilişkili Mitojen Aktive Protein Kinaz yolağının önemli bir bileşeni olup, kanserlerde sık mutasyona uğrayan bir protein kinazdır. V600E en sık görülen B-RAF mutasyonudur. Hairy cell lösemi hastalarında yakın geçmişte yüksek oranda B-RAFV600E mutasyonu gösterilmiştir. Çalışmamızda HCL hastalarında B-RAFV600E ve B-RAF kodon 464-469 mutasyonlarının araştırılması ve klinik parametrelerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Araştırmamıza Ocak 2000-Aralık 2013 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji Polikliniği'nde takip edilmiş 13 HCL hastası dahil edildi. Olguların demografik ve klinik verileri elde edildi. B-RAF mutasyonları pyrosekans temelli moleküler metodlarla değerlendirildi. BULGULAR: B-RAFV600E mutasyonu 10(%76,9) hastada pozitif bulundu. Bir hastada B-RAFG464E, bir hastada B-RAFG466E, bir hastada B-RAFG469E mutasyonu saptandı. İki hastada her iki mutasyon pozitifti. Bu hastaların klinik özelliklerine bakıldığında, diğer hastalara göre dikkat çekici bir farklılık görülmedi. Lenfadenopati saptanan hastaların tümünde B-RAFV600E mutasyonu pozitifti (p=1.000) Tedavi yanıtları B-RAFV600E ve/veya B-RAF 464-469 kodon mutasyonları olan ve olmayan gruplarda benzerdi. SONUÇ: B-RAF hairy cell lösemide yüksek sıklıkta ve değişik tipte mutasyonlara maruz kalabilen bir gendir. Özellikle B-RAFV600E mutasyonunun hastalığın tanısını destekleyen bir test olarak, tanının tartışmalı olduğu olgularda veya diğer periferik B hücreli neoplazilerin ayırıcı tanısında kullanılabilir. Geleneksel tedavilere yanıt vermeyen hedef tedavilerin uygulanabileceği hastaları ayıracak bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Hairy cell leukemia is a chronic lymphoproliferative disorder, presenting with spleen, bone marrow and liver infiltration which counts %2-3 percent of the leukemias. B-RAF – a commonly mutated protein kinase in cancers- is a member of mitogen activated protein kinase pathway, associated with cell proliferation. The most common B-RAF mutation V600E has been shown in hairy cell leukemia recently. The aim of our study is to investigate B-RAFV600E and B-RAF codon 464-469 mutations in HCL patients and compare the results with clinical parameters. METHOD: Thirteen individuals who were diagnosed and followed up with hairy cell leukemia in Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Hematology outpatient clinic between the dates of January 2000 – December 2013 are included in our study. Demographic and clinical data are collected and B-RAF mutations are analyzed with pyrosequencing based molecular methods. FINDINGS: B-RAFV600E mutation was positive in 10 (%76,9) patients. B-RAFG464Ewas mutated in one patient, B-RAFG466E was positive in another and B-RAFG469E mutation has been found in a patient. Two patients had both codon 600 and codon 464-469 mutations, showing no invincible difference clinically. All the patients having lymphadenopathy had B-RAFV600E mutations.(p=1.000) Response rates were similar in the groups having B-RAFV600E mutation and/or B-RAF codon 464-469 mutations. RESULTS: B-RAF is a commonly mutated gene in hairy cell leukemia with different types of muatations. Especially B-RAFV600E mutation can be used as a supportive diagnostic test, in cases with contraversial diagnosis or differential diagnosis of other peripheral B cell neoplasms. Also it can be used as a marker to select the candidate patients for target therapies, who did not respond to the conventional therapies.