D vitamini ve paraoksonaz
Vi̇tami̇n D and paraoxonase
  1. Tez No: 375154
  2. Yazar: ÖZGE DOKUZLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: D vitamini eksikliği ile kardiyovasküler olay riskinde artış söz konusudur. Paraoksonaz (PON1) enzim aktivitesi yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) aktivitesini belirleyen faktörlerden birisidir. Paraoksonaz enzim aktivitesindeki azalmanın da kardiyovasküler olay riskini artırdığı bilinmektedir. Araştırmamızda serum D vitamini düzeyi ile paraoksonaz aktivitesinin ilişkili olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamız kesitsel bir çalışma olarak tasarlandı. DEÜTF Hastanesi Endokrinoloji Polikliniği'ne başvuran ve D vitamini düzeyine bakılan 18-50 yaş arası ve benzer demografik özelliklere sahip 200 birey çalışmaya alındı. Bireyler D vitamini düzeyine göre normal (>30 ng/dl; n=45), eksiklik (20-30 ng/dl; n=60), yetmezlik (10-20 ng/dl; n=55) ve derin yetmezlik (
Özet (Çeviri)
Objective: There is relationship between Vitamin D deficiency and risk of cardiovasculary events. Paraoxonase (PON1) enzyme activity is one of factors that adjust activity of high density lipoprotein (HDL). It is known that decreased activity of PON1 also causes an increase in cardiovasculary event risk. In this study we aimed to determine whether there is a relationship between serum Vitamin D levels and paraoxonase activity or not. Method: Our study was designed as a cross sectional study. 200 individuals between the ages of 18-50, admitted to Endocrinology Department of DEÜTF Hospital and serum Vitamin D level measured was included to this study. Individuals, divided into four groups according to vitamin D levels: sufficient (>30 ng/dl; n=45), mild-moderate deficiency (20-30 ng/dl; n=60), deficiency (10-20 ng/dl; n=55) ve severely deficiency (