Tiroid nodüllerinde US eşliğinde radyofrekans ablasyon uygulaması sonuçlarımız
Radiofrequency ablation of thyroid nodules: clinical results
- Tez No: 375180
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Benign, semptomatik ya da hiperaktif tiroid nodülleri bulunan olgularda, radyofrekans ablasyon (RFA) tedavisi gün geçtikçe kullanımı artan cerrahiye alternatif bir termal ablasyon yöntemidir. Bu çalışmanın amacı RFA tedavisinin etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmektir. Bu çalışmaya, benign tiroid nodülü bulunan, yaş aralığı 27-76 (ortalama:45,2) toplam 20 olgu (17 kadın, 3 erkek) dahil edildi. Toplam 33 nodüle RFA uygulandı. Tüm işlemler lokal anesteziyle, US kılavuzluğunda ve içten soğutmalı elektrod kullanılarak yapıldı. RFA işlemi sonrasında 1. ,3. ,6. ve 12. aylarda US ile takip incelemesi yapıldı. İşlem sonrasında 1/20 olguda (% 5) geçici ses kısıklığı izlenmiş olup, herhangi bir tedavi verilmeden, 1 ay sonrasında kendiliğinden düzelmiştir. Olgular 1-12 ay (ortalama 6,2 ay) takip edildi. 33 nodülün tamamında takipte ekojenite, tedavi öncesi ile karşılaştırıldığında azalmış olarak izlendi. İşlem öncesi vaskülarize olanların hiçbirisinde takipte nodül içi vaskülarizasyon saptanmadı. Hipertiroidisi olan 5 olguda da (7 nodül) RFA sonrasında, takiplerinde hormon düzeyleri normal sınırlarda bulundu. RFA sonrasında ortalama nodül volüm küçülme oranları 1. ,3. ,6. ve 12. ay takiplerinde sırasıyla % 50,5, % 73,8, % 80,3 ve % 80,9 olarak izlenmiştir. Ablasyon sonrası takiplerde hiçbir nodülde boyut artışı saptanmamıştır. RFA, cerrahiye uygun olmayan ya da kabul etmeyen benign, semptomatik ve hiperaktif nodülleri bulunan olgularda etkin ve güvenli bir ablasyon yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Radiofrequency ablation (RFA) is a widely used technique for benign, symptomatic or hyperactive thyroid nodules. The aim of this study is to evaluate the effectiveness and safety of RFA in the treatment of benign thyroid nodules. 20 patients (17 women, 3 men; mean age 45,2 years, age range 27-27) with 33 benign thyroid nodules were involved in this study. RFA, was performed with internally cooled electrode under US guidance. Follow-up US examinations were performed at 1. ,3. ,6. ve 12. months after ablation. In one of the patients, transient hoarseness was developed after ablation. This recovered within 1 month without specific treatment. Follow-up periods were between 1 to 12 months (mean follow-up=6, 2 months). On the follow-up US examination, the echogenicity of the nodules were lower than that observed before ablation, and the intra-nodular vascularity had disappeared. In 5 patients (7 nodules) with hyperthyroidism, after RFA, during follow-up, hormone levels returned to normal limits. The mean volume reduction rate at 1. ,3. ,6. and 12. months after ablation was % 50,5, % 73,8, % 80,3 and % 80,9, respectively. In none of the nodules volume increase was observed during follow-up. RFA ablation is an effective and safe treatment method in cases with benign, symptomatic and hyperactive thyroid nodules who is not suitable or does not accept surgery.