Dijital torasik drenaj sistemi ile ölçülen toraks içi basınç değişimlerinin kardiyak fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of intrathoracic pressure changes recorded by digital thoracic drainage system on cardiac function
- Tez No: 375184
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ALTINOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Toraks içi basınç değerleri; toraks tüpüne takılan dijital torasik drenaj sistemi cihazları ile sayısal olarak belirlenebilmektedir. Ekokardiyografi ise kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesinde kullanılabilecek kalp kateterizasyonu ve radyonüklid ventrikülografiye göre daha pratik, ucuz ve girişimsel olmayan bir yöntemdir. Çalışmamızda toraks içi basınç değişimleri kayıt altına alınırken bu değişimlerin kardiyak fonksiyonlar üzerine olan etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi kliniğinde tedavi altına alınan ve toraks tüpü takılmış olan 41 hastanın toraks içi basınç değerleri kayıt altına alınmış ve bu hastalara toraks tüpü takıldıktan sonraki 24. ve 48. vaatte transtorasik ekokardiyografi incelemeleri yapılmıştır. Bulgular: Hastaların, ekokardiyografi ve toraks içi basınç ve akım değerleri incelendiğinde 24. saat ortalama değerlerine göre LVEDD, LVEDS, RVEDD, AOVEL, RA alanı, LA alanı, kaval indeks, toraks içi basınç ve akım değerlerinin 48. saat ortalama değerlerinde düşüş tespit edildi. IVSD, LVPWD, IVSS, LVPWS, EF, KF, TY, PY, PULMVEL, IVC ekspiryum, IVC inspiryum, SPAB, mitral E ve mitral A değerlerinde artış tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Intrathoracic pressure changes values can be determined numerically with digital thoracic drainage system which can be attached to the chest tubes. Echocardiography can be used in the evaluation of cardiac function and it is more practical, inexpensive and non-invasive method than cardiac catheterization and radionuclide ventriculography. In our study, intrathoracic pressure changes while documenting the effects of these changes on cardiac function was investigated. Method: We collected the datas of intrathoracic pressure values from 41 patients who were treated with chest tubes in the Thoracic Surgery Department of Necmettin Erbakan University Meram School of Medicine and after the chest tube placement 24th and 48th hour transthoracic echocardiography evalutions were performed. Results: We noted decreases on 48th hour the mean value LVEDD, LVEDS, RVEDD, AOVEL, RA area, LA area, caval index, intrathoracic pressure and flow values according to 24th values. An increase in IVSD, LVPWD, IVSS, LVPWS, EF, SF, TY, PY, PULMVEL IVC expiratory IVC inspiration, SPAB, mitral E and mitral A values was determined.