Kuru göz hastalarında topikal otolog serum ve topikal otolog PRP(platelet zengin plazma) tedavilerinin etkileri
Effects of topical autologous blood serum and topical autologous PRP (platelet rich plasma) on dry eye patients
  1. Tez No: 375185
  2. Yazar: HANİFE YUMAK ERKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZKAĞNICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç:Kuru göz hastalarında topikal otolog serum ve otolog platelet zengin plazma (PRP) tedavilerinin etkinliğini karşılaştırmak. Yöntem:Orta ve ileri düzey kuru göz sendromu tanısı alan 44 hasta randomize olarak otolog PRP ve otolog serum kullananlar olmak üzere iki tedavi grubuna ayrıldı.Tedavi öncesi, tedavi sonrası 1. ve 3.ay klinik (tashihli görme keskinlikleri, OSDI skoru, gözyaşı kırılma zamanı, Schirmer testleri, Floresein ve Rose Bengal ile oküler yüzey boyanması) ve sitolojik (konjonktival goblet hücre yoğunluğu) bulguları değerlendirildi. 3 aylık tedavi sonrasında tedaviye son verildi; 3 ay sonra aynı testler tekrar uygulanarak otolog serum ve otolog PRP tedavisinin uzun dönem klinik ve sitolojik etkinliği araştırıldı. Bulgular:Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından istatiktiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p>0.05). İki grup arasında tedavi öncesi ve üç aylık tedavi süresince tashihli görme keskinlikleri, OSDI skorlaması, gözyaşı kırılma zamanı, Schirmer testleri, floresein ve Rose Bengal oküler yüzey boyanma ve konjonktival goblet hücre yoğunluğu açısından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p>0.05). İki grupta da tedavi sonrası 1. ve 3.
Özet (Çeviri)
Purpose:To compare the effectiviness oftopical autologous serumand autologous platelet-rich plasma therapyon dry eye patients. Methods:44 patients(8 male, 36 female) whomhad moderate/severe dry eye diagnosed was divided into two groupstreatmentwith autologous PRP and autologous serum.Clinical (best corrected visual acuity, OSDI scores, tear break up time, Schirmer's test, ocular surface staining with fluorescein and Rose Bengal) and cytological (conjunctival goblet cell density)findings were evaluated before and also on the first and third month of treatment. In both groups, the treatment was continued for 3 months. After 3 months cessation of treatment in both groups tests were repeated. Results:In both groups were not statistically different in terms of age and gender (p>0.05). Statistically significant difference ın both groups before and during the three months of treatment was not observed (p>0.05) in terms of best corrected visual acuity, OSDI score, tearbreak up time, Schirmer's test, ocular surface staining with fluorescein and Rose Bengal and conjunctival goblet cell density. On the 1. and 3.