Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi enfeksiyon hastalıkları kliniğince izlenen yoğun bakım ünitelerinde 2010-2013 yılları arasında gelişen hastane enfeksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the nosocomial infections seen between 2010-2013 in the intensive care units which controlled by infectious disease clinic of the Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty
- Tez No: 375190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERAYMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğince İzlenen Yoğun Bakım Ünitelerinde 2010-2013 Yılları Arasında Gelişen Hastane Enfeksiyonlarının Değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: YBÜ'lerde gelişen hastane enfeksiyonları (HE) yüksek mortalite ve morbidite sebebi olduğundan günümüzde ciddi bir sorun halini almıştır. Yapılan bu çalışmada Meram Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde gelişen hastane kökenli enfeksiyonların tanıları, risk faktörleri, etken patojenler, direnç paternleri değerlendirildi ve gelecekte bu verilere dayalı enfeksiyon kontrol programı yapılması amacıyla bunların yıllar içindeki değişimi incelendi Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğince izlenen yoğun bakım ünitelerinde Ocak 2010 aralık 2013 arasında aktif prospektif sürveyans ile kayıt altına alınan hastane kökenli enfeksiyonlar retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmamızda 4 yıllık süreçte 803 hastada 2083 HE epizodu tespit edildi. Çeşitli örneklerden elde edilen tüm izolatlar ele alındığında toplam 1973 patojen saptandı. İlk iki yılda hastane enfeksiyonu insidans dansitesi 22.8 iken, son iki yılda 29.6 olarak tespit edildi Ventilatör ilişkili pnömoni en sık görülen hastane enfeksiyonu olarak bulundu. En sık izole edilen etkenler Gram negatif bakteriler oldu (Sırasıyla A.baumanii, P. aeruginosa, K. pneumoniae ve E.coli). Gram pozitif bakteriler içerisinde vankomisin duyarlı enterokok ilk sırayı aldı. Antibiyotik dirençleri değerlendirildiğinde; Acinetobacter suşlarında karbapenem direnci yıllar arasında belirgin bir farklılık göstermedi. P.aeruginosa için karbapenem direncinin yıllar içerisinde artarak %70'lere yaklaştığı görüldü. Koagulaz-negatif stafilokok suşlarında %93, S. aureus suşlarında %79 metisilin direnci saptanırken Enterococcus suşlarında % 23 vankomisin direnci tespit edildi. Sonuç: HE insidans dansitesinin son iki yıldaki artışı HE'lerin artışının önemli bir göstergesi olarak kabul edildi HE'ye bağlı mortalite oranı % 11,8 bulundu.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Nosocomial Infections Seen Between 2010-2013 in the Intensive Care Units which Controlled by Infectious Disease Clinic of the Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty. Background and Aims: Nosocomial intensive care unit acquired infections have become a serious problem today since they cause to high mortality and morbidity. This study aimed to analyze the diagnoses, risk factors, causative pathogens, antibiotic resistance patterns of the nosocomial infections seen in intensive care units of the Meram Medical Faculty Hospital and the changes of them over the years in order to preperation of a control and prevention program based on these data in the future. Method: Nosocomial infections seen in intensive care units of the Necmettin Erbakan University Meram Medical faculty hospital between January 2010- December 2013 which recorded by the infectious disease clinic using active prospective surveillance were analyzed retrospectively. Results : A total of 2083 nosocomial infection episods were found in 803 patients in four year period. Considering all isolates derived from different samples, 1973 pathogens were detected. While the infection incidence density was found 22,8 for the first two years, it was found 29,6 for the last two years. Ventilator-associated pneumonia was found as the most frequently seen nosocomial infection. The most frequently isolated pathogens were Gram negative bacteries (A.baumanii, P. aeruginosa, K. pneumoniae ve E.coli respectively). Vancomycin sensitive enterococcus took the first place among the Gram positive bacteries. Considering the antibiotic resistance patterns; carbapenem resistance did not change significantly in Acinetobacter spp. over the years. It was seen that carbapenem resistance in P.aeruginosa reached to about 70% by increasing over the years. While the methicillin resistance was found 93% in Coagulase negative staphylococcus spp. and 79% in S.aureus, the Vancomycin resistance in Enterococcus spp. was found 23%. Conclusion: The increase in nosocomial infection density in last two years was considered as an important indicator of the increase of nosocomial infections. The nosocomial infection related mortality rate was found 11,8%.