Rabeprazol ve ondansetronun izole sıçan miyometriyum kasılmaları üzerindeki etkileri
The effects of rabeprazole and ondansetron on isolated rat myometrium contractions
  1. Tez No: 375189
  2. Yazar: ULVİYE KEVSER KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı bir proton pompası inhibitörü olan rabeprazol ve serotonin 3 reseptör antagonisti ondansetronun, in vitro sıçan uterus kontraksiyonları üzerindeki olası etkilerini in vitro olarak araştırmaktır. Yöntem: Deneysel çalışmalar, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı'nda 2013-2014 yılları arasında gerçekleştirildi. Çalışmada 200-250 g ağırlığında 13 adet Wistar cinsi intak dişi sıçan kullanıldı. Dekapite edilen sıçanların karın bölgeleri açılarak uterusları hızlı bir sekilde çıkarıldı ve içerisinde Krebs çözeltisi bulunan petri kaplarına alındı. Uterus dokularından 1.2X2X1 mm boyutlarında küçük longitudinal miyometriyum şeritleri hazırlandı. Şeritler izole organ banyosu haznelerine yerleştirildi ve 1 gr gerim uygulanarak ve izometrik kasılmalar oluşturuldu. Yarım saatlik bir uyum periyodunu takiben spontan kasılma gösteren miyometriyum şeritleri için, spontan kasılmalar azaldıktan sonra 15 dk kontrol kayıtları yapıldı ve sonrasında organ banyosundaki konsantrasyonu sırasıyla 0.01, 0.05, 0.1 ve 0.5 mg/ml olacak şekilde 15'er dakika arayla, rabeprazol ve ondansetron çözeltileri kümülatif uygulandı. Bulgular: Rabeprazol spontan kasılmaları 0.1 mg/ml dozunda belirgin olarak inhibe ederken, 0.5 mg/ml'de kontraksiyonları tamamen ortadan kaldırdı.
Özet (Çeviri)
OBJECT: The object of the study is to examine the potential effects of rabeprazole, a proton pump inhibitor, and ondansetron, a serotonin receptor antagonist (5HT-3), on in vitro rat uterus contractions. METHOD: Experimental studies were carried out in the Department of Physiology in Necmettin Erbakan University during the years 2013 and 2014. For the study, 13 individual female Westar rats weighing from 200g to 250g were chosen. In the study, the uteri of decapitated rats were taken out by operation and were placed into the petri plate including Krebs solution. From the uterus tissues, small longitudinal myometrium incisions sized 12x2x1mm were prepared. The incisions were placed into isolated organ bath plates and by applying 1g strength, isometric contractions were induced. After a 30-minute-long adaptation period, for the myometrium incisions showing spontaneous contractions, 15 minute records were checked in following spontaneous contractions, and then, the solutions of rabeprazole and ondansetron were cumulatively implemented as 0.01, 0.05, 0.1, and 0.5mg/ml, respectively, every 15 minutes. FINDINGS: Rabeprazole significantly inhibited spontaneous contractions in 0.1mg/ml dosage, while it totally inhibited in 0.5mg/ml dosage.