Graves hastalığı ve toksik nodüler guatra bağlı hipertiroidili hastalarda holter analizinin karşılaştırılması
Comparison of holter analysis data between hyperthyroid patients with graves disease vs. toxic nodular goiter
- Tez No: 375195
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Graves ve toksik nodüler guatr hipertiroidinin en sık sebeplerindendir. Hipertiroidinin kardiyovasküler morbidite ve mortaliteyi arttırdığı bilinmektedir. Daha önce hipertiroidiye eşlik eden aritmiler ile ilgili olarak yapılmış bazı çalışmalar mevcuttur. Çalışmamızda Graves hastalığı ve toksik nodüler guatra eşlik eden aritmiler arasında fark olup olmadığını göstermeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya aşikar hipertiroidisi olan 25 Graves hastası (Graves grubu), 25 toksik nodül/nodüler guatrlı hasta (toksik nodül grubu) dahil edildi. Deneklerin yaşı, cinsiyeti tiroid hormon düzeyleri, tiroid otoantikor pozitifliği, tiroid USG ve tiroid sintigrafi bilgileri kayıt edildi. Tüm hastalardan 24 saatlik EKG Holter kaydı alındı. Bulgular: Graves grubunda yaş ortalaması 51.60±9.30 yıl, toksik nodül grubunda yaş ortalaması 64.28±12.74 yıl idi. Graves grubunun sistolik kan basıncı ortalaması 125±13.84 mmHg, toksik nodül grubunun sistolik kan basıncı ortalaması 137.52±18,96 mmHg, Graves grubunun diastolik kan basıncı ortalaması 75±8.69 mmHg, toksik nodül grubunun diastolik kan basıncı ortalaması 81.68±11.82 mmHg olarak hesaplandı. Gruplar arasında TSH (Graves grubu: 0.018±0.01 µIU/mL, toksik nodül grubu: 0.031±0.02 µIU/mL) ve serbest T4 (Graves grubu: 2.36±1.10 ng/dL, toksik nodül grubu: 1.76±0.8 ng/dL) değerleri arasında anlamlı fark yokken serbest T3 (Graves grubu: 8.40±3.99 pg/ mL, toksik nodül grubu: 5.38±1.59 pg/ mL, p= 0.005) hasta grubunda anlamlı ölçüde yüksekti. EKG Holter kaydından alınan verilerden; maksimum kalp hızı, minimum kalp hızı, prematür ventriküler kontraksiyon, ventriküler ikili atım ve süreksiz ventriküler taşikardi sayılarında gruplar arası anlamlı fark yoktu. Prematür supraventriküler kontraksiyon median değeri toksik nodül grubunda anlamlı ölçüde yüksek tespit edildi (p=0.024). Supraventriküler taşikardi (Graves grubu: %8, Toksik nodül grubu: %32) ve atriyal fibrilasyon (Graves grubu: %0, Toksik nodül grubu: %24) sıklığı toksik nodül grubunda anlamlı ölçüde yüksek tespit edildi (sırasıyla p=0.034, p= 0.03). Sonuç: Çalışmamızda toksik nodül grubunda hastaların serbest T3 değerleri daha düşük olmasına rağmen, prematür supraventriküler kontraksiyon, supraventriküler taşikardi ve atriyal fibrilasyon anlamlı ölçüde yüksek bulundu. Bu durum toksik nodül grubunda Graves grubu ile karşılaştırıldığında hastaların yaşının ve sistolik kan basıncı ölçümünün daha yüksek olmasından kaynaklanıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Graves disease and toxic nodular goiter are among the most common causes of hyperthyroidism. Hyperthyroidism is known to increase cardiovascular mortality and morbidity. Previous studies have demonstrated the relationship between hyperthyroidism and cardiac arrhythmias. The present study aimed to demonstrate the difference between Graves disease and toxic nodular goiter with regard to arrhythmia patterns. Methods: 25 patients with Graves disease and 25 patients with toxic nodular goiter who had overt hyperthyroidism were included in our study. Age, sex, thyroid hormones, thyroid autoantibody positivity, thyroid ultrasonography and scintigraphy results were recorded. 24-Hour Holter ECG monitoring was performed on all patients. Results: Mean age was 51.60±9.30 years in Graves disease group and 64.28±12.74 years in toxic nodular goiter group. Mean systolic blood pressure was 125±13.84 mmHg in Graves disease group and 137.52±18,96 mmHg in the toxic nodular goiter group. Mean diastolic blood pressure was 75±8.69 mmHg in Graves disease group and 81.68±11.82 mmHg in the toxic nodular goiter group. Free T3 was significantly higher in Graves disease group (Graves group: 8.40±3.99 pg/ mL, toxic nodular goiter group: 5.38±1.59 pg/ mL) while the TSH (Graves group: 0.018±0.01 µIU/mL, toxic nodular goiter group: 0.031±0.02 µIU/mL) and free T4 (Graves group: 2.36±1.10 ng/dL, toxic nodular goiter group: 1.76±0.8 ng/dL) levels were similar. In 24-Hour Holter ECG recordings; there was no significant difference in terms of maximum heart rate, minimum heart rate, premature ventricular contraction, ventriculer couplet and nonsustained ventricular tachycardia rates. Median premature supraventricular contraction count [Graves group: 3 (minimum: 0, maximum: 1077), toxic nodular goiter group: 20 (minimum: 0, maximum: 3568), p=0.024 ] was significantly higher in toxic nodular goiter group. Supraventricular tachycardia (8% vs. 32%) and atrial fibrillation (0% vs. 24 %) rates were significantly higher in toxic nodular goiter group ( p=0.034, p= 0.03 respectively). Conclusions: Although free T3 levels were lower, premature supraventricular contraction, supraventricular tachycardia and atrial fibrillation rates were found significantly more frequent in the toxic nodular goiter group. This may be the result of higher age and systolic blood pressure in toxic nodular goiter group compared to the Graves disease group.