Hipertiroidi'de renkli doppler görüntülemenin tanı ve tedaviye katkısı
- Tez No: 59772
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Hipertiroidizm en sık Graves hastalığı, toksik nodüler ve toksik multinodüler guatra bağlıdır. Graves hastalığını, toksik nodüler ve toksik multinodüler guatrı ultrasonografik inceleme ile diğer tiroid patolojilerinden ayırmak güçtür. Klinik olarak hipertiroidi ön tanısı almış, laboratuvar tetkikleri ve radyonüklid çalışmalar ile de hipertiroidi olduğu teyid edilmiş 54 olguya renkli Doppler görüntüleme çalışması uygulandı. Bu çalışmada Graves hastalıklı olgularda, artmış vaskülarizasyonu gösteren hipertiroidi için patognomonik olan“tiroid inferno”akım patemi saptandı. Toksik nodüler ve toksik multinodüler guatrlı olgularda ise, nodul etrafındaki anekoik halonun renk sinyalleri ile kodlanan yoğun vasküler alanlar (ateş çemberi) olduğu tespit edildi. Olguların ilk inceleme ve kontrol incelemelerindeki renk kodlama değerleri, en yüksek sistolik akım hıza ve rezistif indeks değerleri arasındaki ilişki incelendi. Hastalığın aktivasyonu ve tedaviye cevabını değerlendirmek için tiroid hormonları ile bu parametreler arasındaki ilişki araştırıldı. 20 kişilik kontrol grubunda patolojik renk kodlaması tespit edilmedi. Bazı olgularda küçük beneklenme tarzında akım ve periferde tiroidal arter ve verilerinin oluşturduğu akım izlendi. Kontrol grubunun en yüksek sistolik akım hızları ile hipertiroidi olgularının en yüksek sistolik akün hızları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (pO.0001). îlk inceleme ve kontrol incelemede; renk kodlama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (pO.0001).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Most commonly hyperthyroidism is the result of Graves disease, toxic nodular and toxic multinodular goitre. It is difficult to differentiate Graves disease, toxic nodular and toxic multinodular goitre from other thyroid diseases by ultrasound. Color Doppler imaging was performed in 54 patient whose prior diagnoses were hyperthyroidism suported by laboratory and radionuclid studies. In this study“thyroid inferno”pattern that shows increased vascularization and pathognomonic for Graves disease was detected. It was demonstrated that the anechoic halo around the nodule was dense vascular areas encoded with color signals (fire ring) in toxic nodular and toxic multinodular goitre. The correlation between color codes, peak systolic velocity and resistivity index at first and control eveluations was examined. To evaluate the activity of disease and the response to therapy the correlation between thyroid hormones and these parameters was also examined. Pathologic color codes were not detected in control group of 20 individuals. In same cases small spott-like flows and thyroid artery and vein flows at the periphery were visualised. Statistically there was significant difference between peak systolic velocity of control group and hyperthyroidism (pO.0001). Statistical relations between the first and control evaluation are as follows: There was statistically significant difference between the color codes (pO.0001).