5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda kasten yaralama suçları
The crimes of intentional bodily harm under Turkish Criminal Code Law No: 5237
  1. Tez No: 375208
  2. Yazar: ÖZLEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL EKİCİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
“5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda Kasten Yaralama Suçları”başlıklı çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kasten yaralama suçunun tarihçesi karşılaştırmalı hukuktaki durumu ele alınmış, benzer bazı suçlarla mukayesesi yapılmıştır. İki bölümde kasten yaralama suçu, ceza genel hükümler sistematiğine paralel bir şekilde, suçun koruduğu hukuki değer, maddi, manevi ve hukuka aykırılık unsurları, suçun nitelikli halleri ve son olarak da suçun özel görünüş şekilleri ele alınmıştır Tezin, son ana bölümü olan üçüncü bölümde kasten yaralama suçunun neticesi sebebiyle ağırlaşmış hali incelenmiştir. Bu bölümde ikinci bölüme benzer şekilde suçun unsurları ele alınıp, maddede düzenlenen ağır neticeler ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Tezin sonuç kısmında ise; incelemelere bağlı olarak varılan sonuçlar ve çözüm önerileri ana hatları ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis named as“The Crimes of Intentional Bodily Harm Under Turkish Criminal Code Number 5237”is made up of three chapter. In the first chapter, history of the crimes of intentional bodily harm and status of the crimes of intentional bodily harm within comparative law were discussed and compared with similar crimes. In the second chapter, the crimes of intentional bodily harm, legal value protected by crime, material, moral and illegality elements, major forms of crime and finally special appearance forms of crime were examined in detail in parallel with the systematics of criminal general provisions. In the third chapter which constitues the last main part in this thesis, aggravated forms of intentional bodily harm due to its consequence were broadenly discussed. Besides this, the elements of crime were analyzed as done in the second chapter, together with seriously consequences, organized in the article, in seperate headings. In the conclusion chapter of the thesis, an outline of the deductions and results depending on the analysis made herein and resolutions were drawn and presented.