1925-1928 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti salnameleri (Amasya)
1925-1928 years between the Republic of Turkey yearbooks (Amasya)
- Tez No: 662185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bir devletin tarihi incelenirken o devletin siyasi, sosyal, coğrafi, iktisadi v.b. şartların iyi tahlil edilmesi gerekir. Bu noktada bizim çalışmamız Yeni Türk Harflerinin kabulü öncesi Osmanlı Türkçesi ile basılmış olan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Salnâmeleridir. Bu salnameler cumhuriyet öncesi Osmanlı devleti döneminde de basılmıştır. 1925-1928 yıllarını kapsayan Osmanlı Türkçesi ile yazılmış olan üç adet devlet salnâmesi çıkarılmıştır. Çalışmamız bu üç adet devlet salnâmelerinin Amasya vilayeti ile ilgili olan bölümleridir. Amasya vilayeti olarak geçen Osmanlı Türkçesi ile yazılmış ilgili metinler metinde geçen şekliyle transkribe edilmiştir. Transkribe edilen bu metinler doğrultusunda Amasya vilayeti hakkında dönemin şartları göz önüne alınarak değerlendirme yapılmıştır. Yapılan değerlendirmelerde Amasya vilayetinin tarihi, sınırları, yüzölçümü, nüfusu, hayvancılığı, ormancılığı, tarımı, mülki ve idari taksimatı hakkında bilgiler verilmiştir. Bu bilgilerin yanı sıra ilgili salnâmelerde Amasya vilayetinde görev yapan memurların isimleri de belirtilmiştir. Bu memur kayıtlarından yola çıkarak taşra teşkilatı hakkında da fikir sahibi olmak mümkündür. İlgili salnâmeler sadece tarih araştırmaları için değil farklı alanlarda araştırma yapacak kişiler için de doğrudan ulaşılabilecek kaynaklardandır.
Özet (Çeviri)
A history of the State that State while examining political, social, geographical, economic, etc. must be good assay conditions. At this point in our study the adoption of the new Turkish Letters Pre Calculus is the Republic of Turkey State Yearbooks printed with. This dictionary are published during the period of the Ottoman Empire before the Republic. Three state-owned copies, written in Ottoman Turkish covering 1925-1928, were issued. Our study is the part of these three state-owned provinces related to Amasya province. Amasya province in Ottoman Turkish is written with the corresponding texts have been last in the text form of the transkribe. In line with these texts Transkribe Amasya province as conditions of the period, taking into account the evaluations have been conducted. The province of Amasya in the evaluation made, boundaries, land area, population, farming, forestry, agriculture, provides information about each user can customise his/her civil and administrative. This information as well as related civil servants who served in the province of Amasya in the Yearbook recorded names. This is based on the provincial organization officer records as it is possible to have the idea. The research is not just about dictionary to use for people to do research in different areas can be reached directly from the sources.