Üç boyutlu formlarda uygulanan yazı tasarımları
Applied writting projections at forms with three dimensions
  1. Tez No: 375232
  2. Yazar: MELİKE NÜKTE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SAVAŞ ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tarih öncesi çağlarda yazı, iletişim gereksiniminden dolayı ortaya çıkmıştır. Gelişimi günümüze dek görsel, işlevsel ve içerik olarak değişiklik göstermiş ve halen de göstermektedir. Yazının ortaya çıkısından günümüze kadar gelen aşamalarda birçok yazı teknikleri ve el yazısı niteliğinde değerlendirilen tipografi, kaligrafinin üç boyutlu formlarla olan ilişkisi ve yapım teknikleri incelenmiştir. Yazının içerdiği anlamların dışında estetik ve biçimsel özellikleriyle yazı tasarımlarının malzemeler ve formlar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Üç boyutlu formların tarihsel gelişimi de birçok kaynaktan yararlanılarak araştırılmıştır. Yazının malzemeler üzerinde ki etkisi ve teknik açıdan farklılıkları şekillerle gösterilmiş ve açıklanmıştır. Çalışmaya ilişkin veriler için üç boyutlu formlar ve grafik alanındaki kaynaklar taranmış, bunun yanı sıra yurt içi ve yurt dışındaki formların araştırması yapılarak bu alanda günümüze dek yapılmış bazı uygulamalar incelenmiş ve fotoğraflar tez içerisine yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Article was appearing because of communicated in prehistoric times. The development of the article as a visual, functional and content changes until the present and still demonstrates. Emergence of the post to the present day stages have been analyze a lot of writing technique. The handwriting of the three-dimensional typography, calligraphy, evaluated its relationship with forms and construction techniques have been analyzed. Aesthetic and formal meaning contained in the text property of writing materials and forms of the effects investigated Aside from the articles meaning contain. Historical development of three-dimensional forms have been studied using many sources. The article's impact on the materials and the differences in technical terms was explained by figure. Data for the study for three-dimensional graphic was scanned forms and resources in the field of. Domestic and overseas forms of research done in this field has made some applications were examined and photos built into thesis