Sağlık çalışanlarının tükenmişlik, depresyon ve iş doyumu düzeylerinin incelenmesi
A study on the exhaustion, depression and job satisfaction level of health workers
- Tez No: 375233
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERVİN SEVDA BIKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sağlık çalışanlarının iş yaşamı içerisinde sıklıkla karşılaştığı sorunlardan bazıları depresyon, tükenmişlik ve iş doyumsuzluğudur. Günümüze kadar yapılan bir çok araştırmada bu sorunlar ayrı ayrı ya da birlikte ele alınmıştır. Bu araştırmanın amacı özel ve devlet hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanlarının depresyon, tükenmişlik ve iş doyumu düzeylerinin incelenmesini içermektedir. Araştırma, İstanbul ili Beyoğlu İlçesinde bulunan Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Şişli ilçesinde bulunan Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve iki özel hastanede gerçekleşmiştir. Araştırmaya katılan 200 kişinin sosyo-demografik verilerinin toplanması amacıyla 'Kişisel Bilgi Formu', tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi amacıyla 'Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ)', depresyon düzeylerini saptamak amacıyla 'Beck Depresyon Öçeği (BDÖ), iş doyum düzeylerini incelemek amacıyla 'Minnesota Doyum Ölçeği (MDÖ)', sosyal desteklerini belirleyebilmek amacıyla Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)' kullanılarak toplanmıştır Araştırmada, sosyo-demografik özelliklerin; depresyon, iş doyumu ve sosyal destekle olan ilişkisi incelenmiş ve boşanmış, çalışma saatleri fazla, geliri giderinden az olan kişilerle anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. MTÖ ve hastaneler arasındaki ilişkide ise devlet hastanelerinde D ve DT'nin yüksek, KB'nin düşük çıkması; çalışanların özel hastanelerden daha fazla tükenmişlik yaşadıkları bulunmuştur. Yapılan analiz sonucunda BDÖ'de depresyonun derecesi arttıkça devlet hastanelerinde çalışan kişilerin sayısı özel hastanelerde çalışanlara oranla artış göstermiştir. Ağır derecede depresyonu olan kişiler sayı olarak devlet hastanelerinde daha fazla çıkmıştır. MDÖ'de özel hastanelerde çalışanların iş doyumu devlet hastanelerine göre daha fazla olduğu saptanmıştır. ÇBASDÖ'nün sonuçları ise diğer ölçeklerden farklı olarak devlet hastanelerinde daha yüksek çıkmıştır. Devlet hastanelerinde çalışan kişilerin yüksek seviyede depresyon, tükenmişlik ve düşük derecede iş doyumu yaşamlarına rağmen aile, arkadaş ve özel insanlarla olan ilişkileri özel hastane çalışanlarına göre daha kuvvetli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Health care workers often encounter some problems in their working life such as depression, burnout and job dissatisfaction. These problems have been studied seperately or together by many researchers until today. This study aims to analyze depression, burnout and job satisfaction of healthcare workers who work in public and private hospitals. To this end, the research has been conducted in Okmeydanı Training and Research Hospital, Trainin and Research Hospital and two private hospitals. Data collected from a group of 200 participants were evaluated by using Personal İnformation Form, Maslach Burnout İnventory (MBİ), Minnesaota Satisfaction Scale (MSS), Beck Depression Inventory (BDI) and Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS). During the research process, the relation between sociodemographic characteristics and depression, job satisfaction and social support was investigated and significant corelations were observed with divorced, over working and underpaid employees. According to the results of MBI those who work in public hospitals experience more burnout than the ones in private hospitals because based on the participants responses, depersonalization and emotional exhaustion were high, and personal achivement was low. Similarly, higher degree of depression was found in public hospitals. BDI results showed that people who have major depression are also the ones works in public hospitals. In MSS, private hospital workers' job satisfaction was higher than that of public hospital workers. İt has been observed that public hospital participants who answered MSPSS, get more social support than those at private hospital. Although depression, burnout and job satisfaction levels were found high among public hospital workers, due to social support given by family, friends and the significant ones, they were able to cope with those problems more effectively than those who work at private hospitals.