Halka ilk arzların kısa ve uzun dönem fiyat performansları: Borsa İstanbul'da bir uygulama
Short and long term price performance of initial public offerings: An application in Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 375285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Halka ilk arzlarda kısa ve uzun dönem fiyat performansalarının incelendiği bu çalışmada olay çalışması (event study) yöntemi kullanılmış, 1998-2010 yılları arasında BİST'te halka ilk defa arz olunan şirketler çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışmada bahsi geçen dönemde halka arz olmuş 126 şirket incelenmiş ve bu bağlamda şirketlerin kısa ve uzun dönem fiyat performansları hesaplanmıştır. Çalışmada kısa dönem için ilk gün, ikinci gün, ilk hafta ve ilk ay getiriler hesaplanırken, uzun dönem için 1, 2 ve 3 yıllık satın al elde tut getirileri hesaplanmıştır. Çalışmada kısa dönem artık getiriler sırasıyla ortalama %7,61, %12,74, %16,66 ve %18,58 olurken uzun dönem satın al elde tut getirileri sırasıyla -%1,17, -%9,3 ve -%31,65 seviyesinde olmuştur. Çalışmada aynı zamanda sektörlere göre artık getiriler incelenmiş“diğer sektörler”grubunun kısa ve uzun dönemde en yüksek getirileri sağladığı görülmüştür. En düşük artık getiriler ise kısa ve uzun dönemde“teknoloji sektöründe”görülmüştür. Çalışmanın son aşamasında ilk gün getirilere göre şirketler iki farklı yöntemle gruplandırılarak uzun dönem performanslar incelenmiş kullanılan yöntemlere göre farklı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by using event study methodology, we examined short and long term price performance of IPOs occurred between the years 1998-2010 in Istanbul Stock Exchange. In that period we chose 126 firms to be examined and we calculated their short and long term price performance. First day, second day, first week and first month were chosen to be short term periods, while first, second and third years were chosen to be long term periods and their buy-and-hold returns were calculated. We found short term abnormal returns for whole sample 7,61%, 12,74%, 16,66% and 18,58% for periods of first day, second day, first week and first month relatively. For long term, we found buy-and-hold abnormal returns -1,17%, -9,3% and -31,65% for periods of first, second and third year relatively. We also examined abnormal returns of sectors in which sample firms are operated. Best price performances were seen in“other sectors”group for both short and long term. On the other hand, technology sector group generated worst returns for both short and long term. At the end, we first split the sample based on firms' first day returns, and then compared their long term returns by using two different methods. For each method, we found adverse results.