Investigating the causality between female labour force participation and fertility in Turkey
Türkiye'de kadınların işgücüne katılımı ve doğurganlık arasındaki nedensellik üzerine bir araştırma
- Tez No: 375286
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SİNAN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Ekonomi, Demography, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kadınların işgücüne katılımı ve doğurganlık üzerine olan literatür ikisi arasında negatif bir ilişki öngörmektedir. Kadınların işgücüne katılımının artmasıyla gelişmiş ülkelerde doğurganlık hızları zaman içinde büyük düşüşler göstermiştir. Buna karşılık gelişmekte olan ülkelerdeki bulgular daha karışık sonuçlar vermektedir, genelde doğurganlık önemsiz değilse de düşüşleri daha yavaş olmuştur.Türkiye'de azalan doğurganlık hızları düşerken kadınların işgücüne katılım oranı da azalmıştır. Ancak kadınlar arasındaki doğurganlık ve çalışma arasındaki ilişkinin ya da nedenselliğin yönünü belirlemek sadece bu eğilimlere bakarak mümkün değildir. Her değişkeni farklı şekillerde etkileyen başka mekanizmalar olabilir. Bu tez Türkiye için doğurganlık ve kadın işgücüne katılımı arasındaki nedensellik ilişkisini araştıran ilk çalışmadır. Daha önce Türkiye'de kadın işgücüne katılımı ve doğurganlığının nedensellik ilişkisini makro düzeyde araştıran hiçbir çalışma yapılmamıştır. Bu tez, 1968-2006 yıllarını kapsayan sürede makro düzeyde veri kullanarak Türkiye'de kadının işgücüne katılımı ve doğurganlık arasında uzun dönem ilişkisini ve nedensellik ilişkisinin olup olmadığını araştırmak için Johansen-Juselius Vektör Hata Düzeltme Modeli'ni ?Genelden özele modelleme? çerçevesinde uygulamaktadır. Deneysel bulgular vektör hata düzeltmenin dinamik zaman serileri modellemesine dayanmaktadır. Toplam doğurganlık hızı, kadın işgücüne katılım oranı, bebek ölüm hızı ve yetişkin kadın okur yazar olmayan oranını içeren belirlenmiş çokdeğişkenli model, doğurganlık ve kadın işgücüne katılımı arasında negatif bir uzun dönem ilişkisi olduğunu göstermektedir. Bütün uzun dönem katsayıları teorik olarak öngörülen işaretlere sahiptir. Kadın işgücü katılımı doğurganlıkla negatif olarak ilişkili bulunmuştur. Doğurganlık hızının elastikiyeti -0.5'tir. Bu da kadınların işgücüne katılım oranının %1 artmasının doğurganlık hızını %0.5 azalttığını göstermektedir. Bu bulgu ?rollerin uyuşmazlığı teorisi?ni desteklemektedir. 0.6 ve 0.3 olan doğurganlığın bebek ölüm hızı ve okuma yazma bilmeyen kadın oranı elastikiyetleri teorileri destekler niteliktedir.Doğurganlık ve kadın işgücüne katılımının nedensellik ilişkisi çift yönlüdür. Bu nedensellik bebek ölüm hızı ve okuma yazma bilmeyen kadın oranı da modelde olduğu takdirde hem kısa hem de uzun dönemde ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The literature on female work force participation and fertility envisages an inverse relationship between the two. With increasing female labour force participation, developed industrialised countries have experienced massive declines in fertility rates over time. In contrast, evidence from the developing countries shows a mixed picture and, in general, fertility declines in these countries have been rather slow, if not negligible.In Turkey, fertility rates have been declining accompanied with decreasing female labour force participation rates. However it is not possible to determine the way of relationship or causality between fertility and working among women by just looking at these trends. There can be more mechanisms affecting each variable in various ways. This study is the first attempt to investigate the causality between fertility and female LFP in Turkey. No macro-level studies have yet been undertaken on Turkey to investigate the causal link between female labour force participation and fertility. This thesis applies the Johansen-Juselius MLECM, in conjunction with the `general to specific modelling?, for examining the existence of long-run relationship as well as the causal link between female labour force participation and fertility in Turkey using macro-level data over the period: 1968-2006. The empirical results are based on the application of the dynamic time-series modelling of the vector error correction. The specified multivariate model, which composes of total fertility rate, female labour force participation, infant mortality rate, and female illiteracy rate, is indicative of the existence of an inverse long-run relationship between fertility and female labour force participation. All the long-run estimates have the theoretically anticipated signs. LFP is negatively related to fertility. The elasticity of the fertility rate is around -0.5, which suggests that a 1% increase in FLFP rate reduced fertility by 0.5%. This finding supports the ?role incompatibility theory?. The infant mortality and female illiteracy long-run elasticities of 0.6 and 0.3 of fertility, respectively, are consistent with the theories.The direction of causality is two-way for fertility and female labour force participation, i.e. there is a feedback relationship between total fertility rate and FLFP rate. The causality exists both in the long-run and the short-run provided that infant mortality and female illiteracy are also included in the model.