Resim sanatında el imgesinin farklı anlam ve ifade biçimleri
Different meaning and expression styles of the image of the hand in painting
  1. Tez No: 375317
  2. Yazar: ÇAĞIL SEZİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. ZELİHA AKÇAOĞLU TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günlük hayatımızda etkin kullandığımız uzuvlardan biri olan ellerimizin, resim sanatında nasıl yer aldığı, içerik ve biçimi nasıl etkilediği, anlam ve ifade olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, birinci bölüm ile ellerin anatomik yapısı, kemik, kas, damar ve derinin işlevleri açıklanarak incelenmiş, sanatsal anatomide elin beden içindeki yeri, oranları ve biçimsel özellikleri açıklanmış, elin, insanın evrimi sürecindeki rolü ve evrim aşamasındaki değişiklikler ile edindiği hareket yeteneği araştırılmıştır. Ayrıca iletişimdeki ve beden dilindeki önemi ellerin duruş biçimlerinin aldığı anlamlar ile açıklanmıştır. İkinci bölümde, sembol ve imge kavramlarının farklı tanımları yer almış, imge ve sembol arasındaki ortak noktalar ve farklar açıklanmaya çalışılmıştır. Elin sembol olarak kullanım alanları örneklerle incelenerek imge ile sembol arasındaki farkların anlaşılması amaçlanmıştır. Üçüncü bölümde ise, el imgesinin resim sanatında yer alan farklı anlam ve ifade biçimleri, kavramsal başlıklar altında toplanarak, resim sanatı tarihinden örnekler ile incelenmiştir. Bu başlıklar altında; Mağara dönemi ve ilkel toplulukların bıraktığı el izi örneklerinin neden ve hangi teknikler ile yapıldığı ulaşılan bilgiler doğrultusunda aktarılmıştır. Tanrısal gücün sembolik ifadeleri olan tanrı-tanrıça heykelleri, mitolojik tanrıların tasvirleri ve semavi dinlerin yaratma eyleminde metafor olarak kullandığı el imgesinin, anlatımı ne şekilde desteklediği örnekler ile incelenmiştir. Toplumsal düzenin dîni anlayış içinde oluşturulmasında yer alan resimler ve bu öğretilerin aktarılmasında yer alan el imgesinin rolü araştırılmıştır. Rönesans ile yayılan hümanizm düşüncesi, aklın öne çıkması ve bilimsel çalışmalar ışığında gelişen resim sanatında, anatomik çalışmalar ile sağlanan gelişmeler ve bunların yansımaları el özelinde örnekler ile yer almıştır. Üretim ve insan üzerine yoğunlaşan sanatçılardan ve emek üzerine yapılmış olan eserlerinden örnekler incelenirken ellerin üretim içindeki önemi ve anlatıma sağladığı katkılar araştırılmaya çalışılmıştır. Elin önemli fonksiyonlarından olan gizleme/örtme ve gösterme/işaret etme gibi özellikleri ile resim sanatında anlatım gücünü arttıran bir imge olarak nasıl yer aldığı eser örnekleri ile anlaşılmaya çalışılmıştır. Geleneksel yöntemlerin dışına çıkılarak, farklı yöntem ve malzemeler ile yapılan deneysel uygulamalarda, birbirinden farklı fikirlerin aktarılabilmesi için el imgesinin ifade gücünden ne şekilde yararlanıldığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been aimed to clarify how the hands; being one of the limbs we use actively in our daily lives take part in the art of painting, do they affect content and form. Also it is aimed to research its meaning and their expression possibilities. In the name of pursuing this goal, under the first section, the anatomical structure of the hand, the function of bones, muscles,veins and the skin has been stated. The role of the hand in the process of human evolution and changes in the states of evolution and the ability of its motion has been researched. Furthermore, important hand gestures in communition and body language are also explained with its gained meaning. Under the second section, different definitions of the concept of symbol and image took place, the different and common point between symbol and image tried to be explained. Uses of hand as a symbol has been inspected with examples and it is aimed to clarify the differences between image and symbol. Under the third section, different meaning and expressions of the image of the hand in the art of painting collected gathered under conceptual titles and examined via examples from the history of painting. These titles are ; The handprints, why and how of their technique from primitive cultures are disclosed in the Caves period via the knowledge gained trough research. The symbolical expression of divine power, statuettes of gods-goddesses, depictions of mythological gods and how the image of hand supports the manner of telling which the celestial religions use as a metaphor for creation, examined with examples. Paintings which fueled the creation the social order with the dogmas of the religion and the role of the image of hand in those paintings has been researched. The spreading of humanism with Renaissance, forthcoming of the mind and the art of painting which thrived via scientific advances, developments and their reflections with the advancement of anatomical studies on the hand took place with examples. The importance of the hands in production and their contributions to the meaning researched via inspecting examples from the artists who concentrate on production and people and their works on labor. One of the important functions of the hand such as hide/cover and show/point was used in the art of painting as an image which strengtens expression and how was explained with examples. In experimenrtal applications which fall out ot the traditional methods, the how of the artists who benefited from the strenght of expression of hand in order to transfer different ideas was researched.