Batı sanatında dokuyan ve ören kadın imgesi
The imagery of woman weaving and knitting in Western art
- Tez No: 946733
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMGE ÖZER PINARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, El Sanatları, Sanat Tarihi, Western Linguistics and Literature, Crafts, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu tez çalışması, Batı sanatında eğiren, dokuyan ve ören kadın imgeleri aracılığıyla kadın emeğinin tarihsel ve kültürel temsillerini incelemektedir. Antik dönemden 17. yüzyıla kadar uzanan tarihsel süreçte; mitolojik figürler, Hristiyan ikonografisindeki sahneler ve gündelik yaşamı konu edinen temsiller analiz edilmiştir. Bu görseller, tekstil üretiminin yalnızca ev içi bir uğraş olarak değil, aynı zamanda kadınlık idealleri, toplumsal roller ve ahlaki değerlerin yansıtıldığı bir anlatı aracı olarak kullanıldığını ortaya koymaktadır. Çalışma kapsamında ele alınan eserlerin büyük bölümü erkek sanatçılar tarafından üretilmiş olup, bu durum kadın emeğinin sanattaki görünürlüğünün dönemin düşünsel çerçevesiyle nasıl şekillendiğini sorgulama gereğini doğurmaktadır. Tez, görsel kültürde kadınların hem üretici hem de anlatıcı olarak nasıl temsil edildiğini değerlendirmekte; geçmişten günümüze uzanan bu imgelerin farklı bağlamlarda nasıl yorumlandığına dair yeni açılımlar sunmayı amaçlamaktadır. Tezde ikonografik analiz, metin çözümleme ve karşılaştırmalı yöntemler kullanılmıştır. İncelenen görsel materyal tekstil faaliyeti gerçekleştiren kadın imgesinin tarihsel süreç içerisinde Batı resim sanatına yansımasındaki değişiklikleri gözlemlemek ve anlamlandırmak amacıyla kronolojik sırayla incelenmiştir. Araştırma kapsamında Avrupa ve Amerika'daki başlıca müzeler ve özel koleksiyonlardan alınan görseller sanat tarihi, mitoloji, ikonografi ve feminizm bağlamında literatüre katkı sunan araştırmacıların kitaplarından ve yayınlarından faydalanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical and cultural representations of women's labor through images of women spinning, weaving, and knitting in Western art. Spanning from Antiquity to the end of the 17th century, it analyzes depictions of mythological figures, scenes from Christian iconography, and representations of daily life, particularly in the context of genre painting. These visual materials reveal that textile production was not merely a domestic task, but also served as a narrative medium through which ideals of femininity, social roles, and moral values were articulated. Since the majority of the artworks studied were produced by male artists, the thesis also questions how the visibility of women's labor was shaped by the intellectual frameworks of their time. It explores how women were represented in visual culture not only as producers but also as narrative agents, and aims to offer new insights into the ways in which these images have been interpreted in different contexts from the past to the present. Iconographic analysis, textual interpretation, and comparative methods are employed throughout the study. The selected visual material is examined chronologically in order to trace and interpret the transformations in the depiction of textile-producing women within the history of Western painting. The research draws on images from major museums and private collections in Europe and the United States, contextualized through the works of scholars contributing to the fields of art history, mythology, iconography, and feminism