Post Keynezyen iktisat: Ücret belirlenimi ve Türkiye ekonomisi üzerine bir uygulama
Post Keynesian economics: Determination of wage and an empirical analysis for Turkey
  1. Tez No: 375340
  2. Yazar: BAŞAK GÜL AKTAKAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH CİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ücret belirlenimi konusu makroekonominin en önemli konuları arasında yer almakla birlikte, aslında gelir dağılımının yönünün tayin edilmesi bakımından da fazlasıyla önem arz etmektedir. Heterodoks bir bakış açısına sahip Post-Keynezyen iktisatta ücretin belirleyicilerine ilişkin olarak genel iktisadi akımlara karşıt bir görüş sergilenmektedir. Aynı zamanda Keynes?in bu anlamda eksik kaldığı yerleri de tamamlama amacında olan Post-Keynezyenler, işçi ve işveren arasındaki gelir dağılımı mücadelesinde ücret belirleniminin işçinin aleyhine sonuçlandığını dile getirmektedirler. Bu durumda iki taraf arasında bir çatışma meydana getirmektedir. Mevcut çalışmada 1980-2011 arası dönem ele alınarak, Türkiye ekonomisi geneli için Post-Keynezyen yaklaşıma uygun olarak ortalama reel ücretlerin belirlenimi üzerine ekonometrik analiz yapılmıştır. Bu çalışmada, işsizlik, grev, verimlilik ve toplu iş sözleşmelerinin ortalama reel ücret üzerindeki etkisi test edilmiştir. Bulunan sonuçlara göre, ücret belirleniminde istihdam, verimlilik ve pazarlık gücünü temsilen toplu iş sözleşme sayılarının pozitif etkisi Post-Keynezyen bakış açısı ile tutarlıdır. Buna karşın, ele alınan dönem itibariyle grevlerin ücret belirlenimi üzerinde olumlu bir etkisi olduğu sonucu elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Though the subject of wage determination is among the most important subjects of macroeconomics in fact, it also has great importance to determine the direction of distribution of income. In Post- Keynesian economy which has a heterodox point of view, an approach against general economical trends concerning wage setters has been demonstrated. At the same time, Post- Keynesians aiming to complete the missing points of Keynes state that at the struggle between employee and employer on distribution of income, the wage determination is resulted against the employee. This situation creates a struggle between two sides. In this study, in the period between1980-2011, an econometric analysis was applied on average real wage determination in accordance with Post- Keynesian approach for the general Turkish economy. The effect of unemployment, strike, productivity and collective labour agreement on average real wage were tested in this study, respectively. According to the results, the positive effect of employment, productivity and collective labour agreement numbers symbolising negotiating power are consistent with Post- Keynesian approach on wage determination. Nonetheless, in respect of the studied period, the result that strikes have a positive effect on wage determination can not be obtained.