An investigation into the impact of corrective feedback on second language learners' written production
Hata dönütünün ikinci dil öğrencilerinin yazılı metinlerindeki etkisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 375345
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL OKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışmada yazma derslerinde öğretmenin kodlar kullanarak verdiği kapsamlı hata dönütünün ikinci dil öğrencilerinin yazılı metinleri üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseninin kullanıldığı ve gönüllü üç katılımcının yer aldığı araştırmanın ilk amacı, öğretmenin hata dönütünün Çukurova Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda (YADYO) İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen bu öğrencilerin aynı yazılı metinlerinin sonraki taslaklarında ve yeni yazılı metinlerindeki hata çeşitleri ve sayılarında etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Hata dönütünün etkisi dilbilgisi hataları, kelime hataları ve mekanik hatalar olmak üzere üç hata türü üzerinde incelenmektedir. Çalışmanın diğer bir amacı ise, öğrencilere yazdıkları her metinle ilgili hatalarının kayıtlarını tutturarak bunun onların en sık yaptıkları hatalar konusundaki farkındalıklarını arttırıp daha doğru yazmalarına yardımcı olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Ayrıca, katılımcıların veri toplama süreci boyunca tuttukları öğrenme günlüğü ve veri toplama sürecinin son aşamasında araştırmacının her bir katılımcıyla yaptığı görüşmelerin verileri kullanılarak bu öğrencilerin yaşadıkları deneyimlerin ayrıntılı olarak incelenmesi ve hata dönütü konusundaki görüşlerinin belirlenmesi de amaçlanmaktadır. Çalışmanın 8 hafta süren veri toplama sürecinde her bir katılımcı en az üç taslaktan oluşan 7 kompozisyon yazmıştır. Bu kompozisyonların ilk taslaklarında içerik ve organizasyon konularında, daha sonraki taslaklarında ise yapılan dilbilgisi hataları, kelime hataları ve mekanik hatalar konusunda kodlar kullanılarak kapsamlı hata dönütü verilmiştir. Katılımcılar verilen hata dönütü doğrultusunda yeni taslaklarını oluşturmuş, hatalarının kayıtlarını tutmuş ve yaşadıkları deneyimler konusundaki duygu ve düşüncelerini öğrenme günlüklerine yazmışlardır. Kompozisyonlar tüm hatalar düzeltilene veya bir sonraki kompozisyonu yazma vakti gelene kadar hata dönütü doğrultusunda yeniden yazılmıştır. Her kompozisyonun son taslağı YADYO'da kullanılan yazma ölçeğine göre değerlendirilmiş ve notlar kaydedilmiştir. Ayrıca araştırmacı tarafından da her bir katılımcı için bir dosya oluşturularak kompozisyonların tüm taslaklarının kopyaları eklenmiş ve hataların kayıtları tutulmuştur. Kompozisyon yazma süreci tamamlandıktan sonra araştırmacı tarafından katılımcılarla bireysel görüşmeler yapılmış ve kaydedilmiştir. Bu görüşmelerde çalışma boyunca yaşadıkları deneyimler ve hata dönütü ile ilgili genel görüşleri konularında sorular sorulmuştur. Analiz sonuçları, öğrencilerin verilen hata dönütünü neredeyse her zaman dikkate alıp, yeni taslaklarında bu doğrultuda değişiklik yaptıklarını göstermiştir. Öğrencilerin yaptıkları değişiklikler 8 kategoride sınıflandırılmış, bu değişikliklerin büyük bir çoğunluğunun (% 82.46)“Doğru Değişiklik”kategorisinde olduğu görülmüş ve verilen hata dönütünün öğrencilerin dilbilgisi, kelime ve mekanik hatalarını yeni taslaklarında düzeltmeleri konusunda genelde olumlu bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca öğrencilerin yazdıkları ilk ve son kompozisyonlar karşılaştırılmıştır. İlk kompozisyonlarında cümle yapısı, sıfatların formu, kelimelerin formu, büyük/küçük harf kullanma ve noktalama konularında hata yapan katılımcıların son kompozisyonlarında bu hatalarının sayılarının azaldığı, sayısal değişiklik (tekil/çoğul, sayılabilir/sayılamaz isimler) konularında ise üç katılımcının da son kompozisyonlarında hatalarının arttığı görülmüştür. Diğer hata türleri incelendiğinde katılımcılar arasında zaman içindeki gelişme konusunda bireysel farklılıklar olduğu bulunmuştur. Öğrenme günlükleri ve görüşme verilerinin analizi sonucunda katılımcıların uygulanan hata dönütü yönteminden genel olarak memnun oldukları, bu yöntemin öğrenmelerine katkıda bulunduğuna inandıkları ve bu sürecin genel görüş ve beklentileriyle uyumlu olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, katılımcıların veri toplama süreci boyunca yazdıkları öğrenme günlüklerindeki veriler ile görüşmelerdeki veriler karşılaştırıldığında öğrencilerin uygulanan hata dönütü yöntemi konusundaki görüşleri ve hata dönütüyle ilgili genel algı ve görüşlerinde zaman içinde değişiklikler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current study, the effects of comprehensive coded indirect corrective feedback (CCICF) on second language learners' written productions are investigated. It is a case study with three participants, who volunteered to take part in the study and who were learning English as a foreign language at Çukurova University School of Foreign Languages (YADYO). The first aim of the study is to evaluate the impact of CCICF on the participants' ability to write more accurately both in their revised drafts and in their new written productions. The effect of CCICF is examined on three error families: grammatical, lexical and mechanical. Another aim of the study is to investigate whether recording and keeping track of their errors help the participants to become better acquainted with their most frequent error types and to make fewer errors. Furthermore, by using the data from the learning diaries and interviews, we aim to find out about the participants' feedback about the process they have gone through during the study and their general views about corrective feedback (CF). During the data collection period, which lasted 8 weeks, each participant wrote 7 essays with at least three drafts. They received feedback on content and organization in the initial draft and CCICF was given on the grammatical, lexical and mechanical errors in their subsequent drafts. They were required to revise their errors according to the feedback they received, record their errors, and write about their experience in their learning diaries. CCICF was given as many times as needed and the essays were revised until they were error free or until the deadline for each essay. The final draft of each essay was graded according to the standard rubric used at YADYO, and the grades were recorded. Furthermore, all drafts of the essays were saved and catalogued, and the errors of each participant were recorded by the researcher. After the essay writing and error correction process, an individual semi-structured interview was conducted with each participant by the researcher with the aim of getting their feedback about the process they had gone through during the study, and exploring their general views about CF. Analysis of the results revealed that the participants almost always valued CF and responded to it by making revisions in their subsequent drafts. The revisions were classified in eight categories, and it was found that in a large majority of cases (82.46 %) the participants' revisions were under“Error Corrected”category, which indicated that, in general terms, CCICF had a positive impact on the revisions of grammatical, lexical and mechanical errors. The comparison of each participant's first and seventh essays in terms of categories/types and number of errors showed that the participant/s who had made sentence structure, adjective form, word form, capitalization and punctuation errors in their first essay/s reduced the number of errors related to these error categories/types in their last compositions. However, for the three participants, there was an increase in the number of numeric shift errors. As for the other categories, there was individual variation in the amount of improvement over time. The analysis of the learning diary and interview data revealed that they were satisfied with the way CF was provided, believed that it contributed to their learning, and there was a match between their perceptions about effective CF strategies and the CF practices in the study. Furthermore, by comparing the data from the learning diaries, in which the participants wrote about their experiences during the essay writing and revision process, and the data from the interviews, which were conducted after the essay writing and revision process, we found out that there were changes in the participants' perceptions about the CF practices in the study and also in their general views about CF over time.