Improving preservice English language teachers' ICT skills & developing positive attitudes towards the use of technology in language teaching through an online course
Çevrimiçi bir ders aracılığıyla İngilizce öğretmenliği öğrencilerinin BİT becerilerini iyileştirme ve yabancı dil eğitiminde teknoloji kullanımına yönelık olumlu tutum geliştirme
  1. Tez No: 375346
  2. Yazar: EMSAL ATEŞ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN BEDİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Teknolojinin dünyada hızla gelişmesinin öğretmen eğitimi üzerinde önemli etkileri olduğu görülmektedir. Modern zamanlarda öğrenen profili değiştikçe öğretmen profilinin de öğrenenlerin ihtiyaçlarına göre gelişmesi gerekmektedir. Amiri (2000) bilgi teknolojilerinin (BİT) hem günlük hayatımızda, hem de eğitimde çok önemli bir hale geldiğini ve öğretmenlerin BİT'leri derslerinde etkili bir biçimde kullanmaları gerektiği konusunda öğretmen ve öğretmen eğitmenlerinin arasında genel bir uzlaşma olduğunu aktarıyor. Yabancı dil eğitimi uzmanları 21. yüzyıldaki öğretimin o çağın araçlarını kullanması gerektiğini savunurlar. Ancak bilgisayar teknolojisini müfredatlarına etkili bir şekilde entegre edecek gelecek nesil öğretmenlerini hazırlamak pek çok öğretmen yetiştiren kurum için zor bir iş haline gelmiştir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı 4. Sınıf İngilizce Öğretmenliği adaylarının öğretmen olduklarında derslerinde teknoloji kullanma kapasitelerini artırmaktır. Bilgisayar teknolojilerine karşı tutumları, bilgisayar ile ilgili öz yeterlilikleri ve bilgisayar bilgilerinin geliştirilmesi de planlanan diğer unsurlardır. 10 haftalık çevrimiçi bir ders aracılığıyla temel bilgisayar ve internet kullanma becerileri ve BİT (Bilgi İletişim Teknolojileri)'lerin derslerde neden kullanılması gerektiğini açıklayan teorik bilgiler öğretmen adaylarına verilmiştir. Öğretmen adaylarına aynı zamanda teknolojinin İngilizce Öğretiminde uygulamalarına ilişkin örnekler sunulup Çeşitli grup ve ikili çalışma ödevleri verilerek teknolojiyi kullanıp kullanamadıkları izlenmiştir. Her öğrenci yaptığı uygulamaların linklerini koyduğu bir blog açmış, araştırmacı ise tüm öğretmen adaylarının linklerini birarada bulundurmak üzere bir sınıf bloğu oluşturmuştur (www.ide401.blogspot.com). Böylelikle tüm öğrenciler birbirinin yaptığı çalışmaları görebilmiştir. Çevrimiçi ders, 4. Sınıf 'Yabancı Dil Öğretiminde Materyal İnceleme ve Geliştirme' dersinin çevrimiçi bir uzantısı olarak 27 İngilizce Öğretmeni adayı ile yapılmıştır. Bu dersi alan öğrenciler sınıfta teknoloji destekli bir İngilizce dersi tasarlayıp, arkadaşlarına ders anlatmışlardır. Bir ders planı hazırlayıp kullandıkları teknolojik aracı neden seçtiklerini de bu planda açıklamışlardır. İngilizce öğretmen adaylarına bilgisayar özyeterlilikleri, bilgisayarla ilgili tutumları ve bilgisayar ile ilgili bir anket ve bilgisayar ile bilgilerini yoklayan bir kontrol listesi ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Çevrimiçi dersin bitiminde araştırmacı öğretmen adayları ile yüz yüze görüşmeler yapıp onların öğrendikleri uygulamalarla ilgili fikirlerini ve gelecekte bu uygulamalarla ilgili ne yapıp/yapmayacaklarını sorulmuştur. Öğretmen adaylarının çevrimiçi ders süresince gelişimleri araştırmacı tarafından izlenip, tamamladıkları uygulamalar ile ilgili geribildirimler içeren e-mailler gönderilmiştir. Bu geribildirimler tüm sınıfa göndererilerek öğrencilerin birbirlerine gelen geribildirimleri görüp yeni bilgiler öğrenmeleri hedeflenmiştir. On haftalık çevrimiçi dersin sonunda bu çalışmaya katılan öğrencilerle iletişimi devamlı kılmak için araştırmacı öğrencilere kişisel bloglarını kapatmamaları ve sınıf bloğunu takip etmelerini önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
It can be widely observed that the rapid developments in technology have large effects on teacher training. As the learner profiles have changed with the modern age, the teacher profiles need to change in accordance with the needs of the learners. Amiri (2000) states that there is a general agreement among teachers and teacher educators that information technology (IT) has become so important, both in our everyday lives and in education that it is necessary for teachers to know how to use IT effectively in their teaching. Experts in foreign langue teaching believe that teaching in the 21st century must exemplify the tools of that age. However, preparing future teachers who know how to integrate computer-related technology in their curriculum effectively remains a challenging goal for many teacher education programs. Therefore, the purpose of this study is to increase the capacity of fourth grade preservice English language teachers in terms of integrating technology into their courses when they become langugage teachers. Their attitudes towards computer technologies, computer self- efficacy and computer literacy were the areas planned to be fostered. Throughout a ten week online course preservice teachers were given basic theories grounding the ICT (Information and Communication Technology) usage, basic skills about computers and the Internet. They were also shown some example applications for the integration of technology into English language teaching. They were assigned some pair and group work assignments to see if they could use technology. Each student had a blog where s/he provided the links of the applications s/he had created. The researcher also started a class blog where she provided the links to the blogs of the preservice language teachers. By this way all preservice teachers had the chance to see each other's work. The online course was implemented as a component of a 4th year course 'Language Teaching Materials Adaptation and Development' with a group of 27 preservice English language teachers. The students participating the course taught one technology supported lesson in their classroom to their friends. They prepared lesson plans and explained why they chose a specific tool to teach a specific skill. The preservice language teachers were given one questionnaire on computer self-efficacy, computer attitude, one checklist on ICT literacy as pre-test and post-test. There were face-to face interviews between the researcher and the preservice language teachers at the end of the course to find out what they thought about the Web 2.0 tools they had learned and what their plans for the future about using or not using them are. The development of preservice teachers was tracked throughout the online-course by the researcher. The researcher also sent e-mails to the class members about their work to give feedback. She sent these e-mails to the class as a whole so that everybody could see what comment the teacher made about their work. In this way they could also learn something they hadn't known. To enable further communication with the students who participated the study, the preservice teachers were advised to follow the class blog and not to close their individual blogs.