Related self and sense of belonging as protective factors against suicidal tendency in Turkish adolescents during transition to university
Üniversiteye geçiş sürecindeki Türk gençlerinde intihar eğilimini önleyici etkenler olarak ilişkili benlik ve aidiyet duygusu
- Tez No: 375411
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma üniversiteye geçiş sürecindeki Türk gençlerinde intihar ve depresyon belirtilerini önleyici etkenleri araştırmaktadır. Kâğıtçıbaşı (2007), Durkheim (1951), Joiner (2005) 'in kuramları ve temel psikolojik ihtiyaçlar hakkındaki teorilerden (Kâğıtçıbaşı, 2007; Maslow, 1943; Murray, 1938; Ryan & Deci, 2000) yola çıkarak ilişkisel benlik yapısının ve bireysel ait olma duygusunun intihar eğilimi ve depresyon üzerinde kritik bir önleyici rolü olduğunu öne sürüyoruz. Özellikle, ilişkisel benlik yapısının son bir yıldaki intihar eğilimi (intihar düşüncesi ve girişimi) ve depresyon belirtileri ile ilişkisini ve bu ilişkiye gençlerin genel anlamdaki aidiyet duygularının aracılık edip etmediğini araştırdık. Aidiyet duygusunun önleyici etkisinin yüksek miktarda stres altında olduğunu hisseden bireylerde daha güçlü olabileceği hipotezini test ettik. Bu çalışmada ayrıca özerk benlik yapısının intihar eğilimi ve depresyon üzerindeki etkisini de ele aldık. Bu amaçla İstanbul'daki bir özel ve bir devlet üniversitesindeki toplam 321 birinci sınıf öğrencisinden enlemesine veri toplandı. Sonuçlar aidiyet duygusu ve ilişkisel benlik yapısının intihar eğilimi (intihar düşüncesi ve girişimi) ve depresyon üzerindeki önleyici etkisini destekler nitelikteydi. Özerk benlik yapısı ile intihar eğilimi ve depresyon arasında ilişki bulunamadı. Bu sonuçlar ilişkisel benliğin, intihar düşüncesi (istek), intihar girişimi (davranış) ve depresyonu önleyici bir etmen olduğunu destekler yöndedir. Ayrıca, beklendiği gibi, aidiyet duygusunun ilişkisel benlik ile intihar düşüncesi ve ilişkisel benlik ile depresyon arasındaki ilişkide aracı etmen olduğu saptandı. Son bir yıldaki stres düzeyinin şiddetinin aidiyet duygusu ile intihar eğilimi ve aidiyet duygusu ile depresyon arasındaki ilişkide düzenleyici bir rolü saptanmadı. Beklenenden farklı olarak, aidiyet duygusunun stres ile intihar girişimi ve stres ile depresyon arasındaki ilişkiye aracılık ettiği anlaşıldı. Bu çalışma intihar ve depresyon belirtileri üzerindeki önleyici sosyokültürel etkenler hakkında destekleyici sonuçlar ortaya koydu. Bu sonuçlar kentsel üniversite ortamının sosyokültürel dinginliği göz önünde bulundurularak yorumlanmıştır. Etkili ve sosyokültürel yapıya uygun intiharı önleme stratejileri geliştirmede gelecekte yapılacak çalışmalar ile farklı sosyokültürel ortamlarda intihar eğilimini ve intihar girişimini engelleme yolları ile ilgili ayrı ayrı edinilecek bilgiler önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates protective factors for suicide and depressive symptoms in Turkish adolescents during their first year of college, a period of transition to university. Informed by theories of Kâğıtçıbaşı (2007), Durkheim (1951), Joiner (2005) and theories on basic psychological needs (Kâğıtçıbaşı, 2007; Maslow, 1943; Murray, 1938; Ryan & Deci, 2000) we propose that it is the construal of self as related and the individual sense of belonging that play a critical protective role against suicidality and depression. Specifically, we examined whether higher related self-construal is associated with less suicidal tendency (ideation and attempts) within the past year and less depressive symptoms, and whether this association is mediated through adolescents' general sense of belonging. We hypothesized that the protective effect of the sense of belonging is stronger for individuals who experience high levels of perceived stress. Furthermore the contribution of autonomous self-construal to suicidal tendency and depression was addressed by the current study. To this end, cross-sectional survey data was collected from a total of 321 freshman students from a private and a public university in Istanbul. Results confirmed the protective contribution of the sense of belonging against suicidal tendency (ideation and attempt history) and depression, and the protective contribution of related self-construal against suicidal tendency and depression. Autonomous self-construal was not associated with suicidal tendency or depression. These results appear to relatedness as a protective factor for suicidal ideation (desire), attempt (behavior) and depression. Furthermore the sense of belonging constituted a mediating role between related self-construal and suicidal ideation and between related self-construal and depression. The severity of stress-levels during the past year did not moderate the association between the sense of belonging and suicidal tendency and the sense of belonging and depression. Instead, the sense of belonging appeared to mediate the relation between stress and suicidal ideation and stress and depression. This study revealed promising results about sociocultural protective factors of against suicide and depressive symptoms. These results are interpreted in light of the sociocultural composure of the urban university context. Future research and gained insights into protective pathways in different sociocultural contexts separately for suicidal ideation and suicide attempts are crucial in informing effective and socioculturally tailored suicide prevention strategies.