Euroizasyonun cari işlemler açığı taşıma kapasitesine muhtemel etkileri
Possi̇ble effects of euroi̇zati̇on on current accounts defi̇ci̇t beari̇ng capaci̇ty
  1. Tez No: 375476
  2. Yazar: LEVENT AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TOĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Euro bölgesinin krize girmesi, euro‟nun geleceği hakkında senaryolar oluşturulmasına yol açarken, bir yandan da Türkiye gibi aday üye ülkelerin AB‟ye üye olması halinde euro‟ya geçip geçmemesinin tartışılmasına yol açmıştır. Çalışmada euro‟ya geçişin 2000‟li yıllarda Türkiye‟nin en büyük ekonomik problemlerinden biri haline gelen cari işlemler açığı sorununa etkileri araştırılmıŞtır. Bu çerçevede Türkiye‟nin AB‟ye üye olmasıyla birlikte yer alacağı orta büyüklükteki üye ülkeler grubunda yer alan ve euro kullanan ülkelerin, euro‟ya geçtikten sonra Cari Açık/GSYH oranında meydana gelen değişim ve cari açığın finansmanıyla ilintili olarak euro‟ya geçişin DYY ve portföy yatırımları üzerindeki etkileri araştırılmış ve bu doğrultuda Türkiye için birtakım tahminler ve öngörüler oluşturulmuştur. Çalışmada, euro‟ya geçtikten sonra belli ülkelerin çoğunda Cari Açık/GSYH oranının olumsuz etkilendiği tespit edilmiş ve bununla birlikte entegrasyonun cari açığın finansmanında en sağlıklı kalem olan DYY üzerindeki olumlu etkisinin euro‟ya geçişten değil AB üyeliğinden kaynaklanıyor olması, buna ilaveten portföy yatırımlarının euro‟ya geçişten sonraki yıllarda girişlerin çıkışları telafi ederek dengenin pozitif kalmasını sağlamasına rağmen son yıllarda girişlerin çıkışlara dayanamayacak hale gelmesi Türkiye‟nin euro‟ya geçmemesinin cari işlemler dengesi açısından daha rasyonel bir tercih olacağı sonucuna varmamızı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
As the euro region experienced a crisis, this has led to the generation of scenarios about the future of euro, and at the same time it has led to the discussion whether the candidate countries like Turkey should switch to euro in case they become EU member. In the study, the effects on the problem of current account deficit, which has become one of the greatest economic problems of Turkey in switching to euro during 2000s, was investigated. In this context, after the countries in the group of middle sized countries and using euro and in which Turkey will be situated, switch to euro, the effects of switching to euro on FDI and portfolio investments, regarding the change created in Current Account Deficit/ GDP ratio and current account financing, were investigated, and accordingly some estimations and suggestions for Turkey were established. In the study, it was determined that Current Account Deficit/ GDP ratio in most of the countries were adversely affected after switching to euro and at the same deficit of integration, from EU membership rather than switching to euro. In addition, although the portfolio investments enabled the balance to be positive by entries compensating rises during the years after having switched to euro, in the recent years the entries have become not to resist rises, and it has led us to reach the conclusion that it would be a more rational preference that Turkey does not switch to euro with regards to current account balance.