Kamu yatırımlarının finansal açıdan değerlendirilmesi
The evaluation of public investment in financial perspecti̇ve
  1. Tez No: 375483
  2. Yazar: BURCU ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Özel sektör ve kamu sektörü yatırım kararlarının finansal açıdan değerlendirilmesinde belirgin bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bunların başında, özel sektör işletmelerinin amacının ortakların değer maksimizasyonu olmasına karşın, kamu sektöründe yatırım amacının tüm toplumun fayda maksimizasyonu olması gelmektedir. Ancak, ikisinde de sermaye bütçelemesi yöntemleri, reel opsiyon yöntemleri, fayda/maliyet analizleri kullanılmaktadır. Uygulamada piyasa fiyatları, piyasa faiz oranları yerine gölge fiyatlar, sosyal iskonto oranları hesaplanmakta ve parasal olmasa da tüm sosyal fayda ve maliyetlerin analize dahil edilmesi sağlanmaktadır. Bu farkların daha iyi algılanması açısından İzmir ili su temini amacını taşıyan Başlamış Barajı analiz edilecektir. Net bugünkü değer, IRR, sosyal fayda/maliyet analizi ve reel opsiyon yönteminlerinden Black-Scholes analizi ile proje değerlendirilmiştir. Bu analizler, Başlamış Barajı projesinin toplumsal faydanın artışına sebep olduğunu ve bu nedenle toplumsal olarak yapılabilir olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Kamu yatırımları, Sosyal fayda/maliyet analizi, Sermaye bütçelemesi yöntemleri, Reel opsiyon yöntemleri
Özet (Çeviri)
Whenevaluatingtheprivatesectorandthepublicsectorinvestmentdecisionsfrom a financialpoint of view, therearesomedistinctivedifferences. Amongthese, despitethemostimportantone is thepurpose of privatesectorenterprises is themaximization of shareholdersvalue, purpose of publicsectorinvestments is tomaximizethebenefit of society. However, in bothmethodscapitalbudgeting, realoptionsmethods, cost / benefitanalyzesareused. Inpractice, shadowpricesandsocialdiscountratesarecalculatedratherthan market pricesand market interestratesandevenif not monetary, allsocialbenefitsandcostsareincluded in theanalysis. Interms of a betterunderstanding of thesedifferences, İzmir watersupply dam will be analyzed.“Başlamış Barajı”is evaluatedwith net presentvalue, IRR, socialbenefit / costanalysisand Black – Scholesanalysis. Theseanalysesshowsthattheproject of“Başlamış Barajı”creates an increasing in socialbenefitandtherefore it is feasibleforsociety. Key Words : Public investment, Social cost/benefit analysis, Capital budgeting techniques, Real options analysis