Duygusal emek ile örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisi: Bir araştırma
The relationship between emotional labor and organizational citizenship behavior: A research
- Tez No: 375484
- Danışmanlar: PROF. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
-Bu çalışmanın temel amacı, duygusal emek ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Üç ana bölümden oluşan çalışmanın birinci ve ikinci bölümleri, duygusal emek ve örgütsel vatandaşlık davranışı kavramlarının açıklandığı teorik kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, öğretmenlerin duygusal emek davranışları ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilen araştırmaya yer verilmiştir. Araştırmaya; Tokat il merkezinde İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda çalışan toplam 598 öğretmen katılmıştır. Anket yöntemi ile elde edilen veriler, Gazi Üniversitesi Lisanslı IBM SPSS 20 programı kullanılarak, değişkenlerin özelliğine uygun istatistiksel analizler aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonucuna göre, öğretmenlerin duygusal emek ve örgütsel vatandaşlık davranışları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Bununla birlikte, örgütsel vatandaşlık davranışı ve duygusal emeğin çalışanların cinsiyet, yaş, medeni durum, hizmet süresine göre gruplar arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu görülürken, eğitim durumuna göre gruplar arası farklılaşma görülmemektedir. AnahtarKelimeler : Duygusal Emek, Örgütsel Vatandaşlık Davranışı, Öğretmen, Tokat İli
Özet (Çeviri)
-The main purpose of this study is to identify the relationship between emotional labor and organizational citizenship behavior. The study consists of three parts, first and second parts consist of theoretical framework which explains the concepts of emotional labor and organizational citizenship behavior. In the third part of the study, in order to reveal the relationship between teachers' emotional labor and organizational citizenship behavior were included in the research conducted. Research in the province of Tokat Provincial National Education Directorate depending on the total of 598 teachers working in schools participated. The data obtained by the survey method were assessed through conforming to the statistical analysis of the variables by using Gazi University licensed program IBM SPSS 20. According to the results, there is a positive significant relationship between teachers' emotional labor and organizational citizenship behaviors. At the same time, organizational citizenship behavior and emotional labor of the workers gender, age, marital status, according to tenure of office is a significant difference between the groups, whereas the differentiation between groups by education level not seen. Key Words : Emotional Labor, Organizational Citizenship Behavior, Teacher, Tokat Province