İngiliz-Amerikan ilişkilerine Arap Baharı'nın etkisi
The impact of the Arab Spring on the Anglo-American relations
  1. Tez No: 375503
  2. Yazar: SALIMEHMED ASANASHAK SALIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SOYALP TAMÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada İngiliz-Amerikan ilişkilerine Arap Baharı'nın etkisi Konstrüktivizm bağlamında incelenmiştir. İlk etapta Konstrüktivizm hakkında bilgiler verilmiş ve temel varsayımları tartışılmıştır. Daha sonra İngiliz-Amerikan ilişkilerinin geçmişten günümüze siyasi, ekonomik ve askeri boyutları irdelenmiştir. Son bölümde Arap Baharı'nın nedenleri ve mevcut durumunun tespiti yapılmıştır. Bu üç bilgi kaynağından hareketle Arap Baharı olarak anılan sürecin İngiliz-Amerikan ilişkilerine etkisi değerlendirilmiş ve çalışmanın temel bulguları ortaya çıkartılmıştır. Sonucu Konstrüktivizm bağlamında ifade edersek İngiliz-Amerikan ilişkilerinin (bütünleşik aktörün) kolektif kimliğinde bir değişim dönüşümün başladığı tespit edilmiştir. Bu sürecin devam etmesi halinde XX. yüzyılda İngiltere ile Amerika Birleşik Devletleri arasında gerçekleşen güç devrinin tekrar gündeme gelmesinin muhtemel olduğu ifade edilmiştir. Ek olarak Arap Baharı'nın Konstrüktivizm bağlamında uluslararası sosyal yapıda meydana getirdiği paylaşılan anlamlardaki değişim ve dönüşümler de anlatılmıştır. Bu değişimin uluslararası yapıya tesirleri ve yapının da uluslararası siyaset ortamında var olan aktörler üzerinde etkileri gösterilmiştir. Bu çalışma Konstrüktivizm bağlamında inceleme yapacak araştırmacılara konstrüktivist teorinin uygulamalı hâline bir örnek sunmaktadır. Anahtar Kelimeler : İngiliz-Amerikan İlişkileri, Özel İlişki, Arap Baharı, Konstrüktivizm.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the Arab Spring to the Anglo-American relations has been studied in the context of Constructivism. Firstly, has been provided information about Constructivism and its basic assumptions. Then were examined political, economic and military dimensions of Anglo-American relations from the past to the present. In the last section were identified the causes of the Arab Spring and its current situation. Starting from these three sources of information were assessed the effect of so called Arab Spring on the Anglo-American relations and were revealed the study's main findings. If we express the result in the context of Constructivism; in this work has been determined that a change (or) transformation already began in the Anglo-American relations' (or in the integrated actor's) collective identity. If this process continues the transfer of power between England and the United States in the twentieth century is likely to come up again was expressed. In addition has also been described in the context of Constructivism that the Arab Spring has caused change (or) transformation in the shared meanings of the international social structure. In this work has shown that this change effects on the international structure and the structure effects on the actors of the international political environment. To the researchers who will do research in the context of Constructivism, this study offers practical example about the implementation of the constructivist theory. Key Words : Anglo-American Relations, Special Relationship, Arab Spring, Constructivism.