Din görevlilerinin sendika algısı: İstanbul örneği
Perception of chaplains to trade unions: Istanbul case
- Tez No: 375502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Sanayi devriminden sonra ortaya çıkan işçiler, oldukça kötü olan çalışma koşullarını düzeltmek için kendi aralarında organize olmuş ve bu amaçla sendikaları kurmuşlardır. Böylece çalışanların haklarının koruyucuları olmak üzere sendika adı verilen kuruluşlar teşekkül etmiştir. Din görevlilerinin devamını sağladıkları din olgusu, genel olarak, insanlara sabrı tavsiye etmekte ve bu dünyanın geçici olduğunu, asıl olanın sonsuz yaşamı içeren bir sonraki hayat olduğunu telkin etmektedirler. Buna karşılık sendikalar sabrı veya şükrü tavsiye eden kurumlar değildirler. Sendikalar, bir sonraki hayata hazırlanmak için değil, tam aksine bu dünyada çalışanların refahlarını arttırmak için kurulmuşlardır. Bu çalışmada, teorik olarak uyuşması güç olan din görevlileri ile sendikaların pratikte bir araya gelmesinin ardından, din görevlilerinin sendikalarla ilgili algısı incelenmiştir. Sonuç olarak, din görevlilerinin sendikalaşma oranlarının yüksek olmasına rağmen sendikalar ile ilgili algılarının olumsuz olduğu bulunmuştur. Çalışmanın verileri anket yöntemi ile toplanmıştır. Zaman kısıtı ve maliyetler göz önüne alınarak çalışma, İstanbul'daki din görevlilerini kapsayacak şekilde daraltılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sendika algısı, din görevlileri, din görevlileri sendikaları, din görevlileri çalışma koşulları
Özet (Çeviri)
After the industrial revolution, the unions emerged by workers because of pretty bad working conditions. Thus, workers established trade unions which organizations defend the rights of workers. Chaplains who ensure continuity of religious, recommend to the people of patience and tell that this world is temporary, the essential one is the next and the inculcate life. In contrast, unions are not recommended to be patience or gratitude. Unions are established, not to prepare for the next life, but on the contrary, in this world to improve the welfare of employees. Theoretically, the trade unions and chaplains hard to match with each other. This study examines that, how is the chaplains perceptions for trade unions when they come together in practically. As a result, although chaplains have a high rates of unionization, they have a negativeyl perceptions for trade unions. Study datas were collected by questionnaire method. Considering the constraint of time and cost, the study has been narrowed in Istanbul. Key Words : The perception of unions, chaplians, trade unions of chaplians, chaplians working conditions