Kimlikler güç dengesi ve ittifaklar: Kazakistan örneği
Identity balance of power and alliances: The example of Kazakhstan
- Tez No: 375504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Konstrüktivizm, yapı ve aktörlerin karşılıklı olarak birbirini inşa ettiklerini, inançların ve bilişsel unsurların kimlikleri ve çıkarları belirlemede etkili olduğunu savunmaktadır. Bu bağlamda, diğer teorilerin göz ardı ettikleri kimlik – dış politika ilişkisini sorunsal olarak ele alan Konstrüktivistler, kimliklerin ve çıkarların verili olmadığını ileri sürmektedirler. Kimliklerin ve çıkarların değişebilir olduğu ve aktörlerin karşılıklı etkileşimi neticesinde oluştuğunu savunan Konstrüktivistler, devletlerin kimlik edindikten sonra çıkarlarının belirli hale geldiğini iddia etmektedirler. Kimlik dış politika ilişkisi bağlamında ele alınan Kazakistan için ise güç dengesi politikası içsel ve dışsal dinamikler ele alındığında bir zorunluluk halidir. Bağımsızlığın ardından hızlı bir ulus-devlet inşası sürecine giren Kazakistan, ortak değerler üzerinden kimlik inşa etmiştir. Kimliğin çıkarları ve dolayısıyla dış politikayı belirlediği öneresini Kazakistan üzerinde test ettiğimizde kimliğin dış politika belirlenmesinde etkili ancak yegane faktör olmadığı görülmektedir. Bu bağlamda Kazakistan ortak etnik, dini ve tarihi değerlere sahip olan ülkelerle işbirliği içinde olduğu gibi konjonktürel ve coğrafi şartlardan dolayı Rusya ve Çin gibi ülkelerle de sıkı bir ilişki yürütmektedir. Bu durum, ülkenin uluslararası örgütlere üyelik tercihlerinde de görülmektedir. Bu kapsamda, Kazakistan'daki ulus-devlet süreci ve kimlik – dış politika ilişkisi konstrüktivist yaklaşım çerçevesinde bu tezde ele alınmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kimlik, Güç Dengesi, İttifaklar, Konstrüktivizm, Kazakistan.
Özet (Çeviri)
Constructivism, has supported that constructions and actors reciprocally have built each other, beliefs and cognitive elements are effective that specify identification and interests. In this respect; constructivists who take up as problematical what relations between identification and foreign policy which other theories exclude have supported that not to be given identification and interests. Constructivists who have supported that identification and interests are changable and interaction of actors, argues states become certain of the identity of interests. Balance of power policy for Kazakhstan is a necessity when internal and external dynamics are taken up. Kazakhstan that went through a rapid nation building process after independence, has built an identity based on shared values. When interests of an identity and therefore the proposition that it determines foreign policy are tested on Kazakhstan, it is seen that identity is influential but is not the only factor in determining foreign policy. Within this context, Kazakhstan cooperates with countries that have common ethnic, religious and historical values and at the same time, has close relations with countries like Russia and China due to cyclical and geographical conditions. This situation is also seen in the country's choice of membership in international organizations. In this context, process of nation states in Kazakhstan and identity – foreign policy relationship are discussed within the framework of constructivist approaches in this thesis. Anahtar Kelimeler : Identity, Balance of Power, Alliances, Constructivism, Kazakhstan.