Uluslararası turizm hareketleri çerçevesinde ülkelerin markalaşması ve bir uygulama: Bir destinasyon markası olarak Kanada'da Türkiye markası
Branding of countries and one implementation within the framework of international tourism movement: Turkey as a destination brand in Canada
  1. Tez No: 375512
  2. Yazar: OKTAN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kanada merkezli olarak çalışan ve yurt dışına turist gönderen seyahat acentelerinin bir turizm bölgesi olan Türkiye markası hakkında görüşlerini ortaya çıkarmak, bu konuda belirlenecek yeni politikalara yol gösterecek faaliyetleri belirlemektir. Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada vatandaşlarının yoğun şekilde yurt dışında tatile çıktıkları ve gelir seviyesinin en yüksek skalasında yer almaları bu ülkelerin uluslar arası turizm hareketlerinde önemini artırmaktadır. Bu ülkelerin Türkiye'ye yönelmeleri Türkiye açısından yeni pazarları da beraberinde getirecektir. Bu amaçla yurt dışına yoğun şekilde turist gönderen 4 acentenin yetkilileriyle Toronto şubelerinde yüz yüze derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler sonucunda, Kanada vatandaşlarının özellikle yakın destinasyonlara odaklandığı, Avrupa tercihleri halinde Türkiye'nin bir alternatif maalesef olamadığı, Türkiye hakkında ve özellikle bir turizm ülkesi olduğu konusunda bir algı oluşmadığı net şekilde görülmüştür. Çalışmada, öncelikle Türkiye'nin genel tanıtımının sağlanması, ikinci basamak olarak Kanadalı vatandaşlar için bir çekim merkezi olabileceği ve buna yönelik farklı tanıtım uygulamaların hayata geçirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Anahtar Kelimeler : Destinasyon, Turizmde Markalaşma, Kanada
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the opinions of Canadian-based agencies sending tourist abroad, about Turkey as a brand regarding to touristic destination and give some ideas to process and policies to create. North American countries, USA and Canada, play very important role in international tourism movement due to they have very high level of income and tend to go abroad for touristic propose. Tendency to Turkey from this countries will bring a new market with itself. For this reason, face-to face interview have been done in a details with four travel agency representatives located in Toronto.It is obvious that Canadians focus on going to the close location for touristic propose and Turkey, unfortunately is not certain destination even if they prefer to go the Europe. It's clear that there is not a specific perception about Turkey and especially its touristic characteristics.In this study, it has been emphasized that First, there is a need to general presentation about Turkey. Secondly, various marketing application have to be implemented for the Canadians to be attractive Key Words : Destination, Branding in Tourism, Canada