Avrupa Birliği ve Türk Hukukunda meslek birliklerinin telif haklarının korunmasındaki konumu
The position of collecting societies for protection of copyright in European Union and Turkish Law
- Tez No: 375521
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkelerin sosyal, ekonomik, teknik bakımdan ilerlemeleri yaratıcı eserlere ve hak sahiplerine ne kadar önem verdiklerine bağlıdır. Hak sahiplerinin sürekli motivasyonları ve yeni eserler yaratmaları için emeklerinin karşılığını almaları hayatî önemi haizdir. İletişim ve bilgi teknolojisinin gelişimiyle hem yaratıcı eserlere ulaşmak hem de bunun sonucu olarak korsanlık daha kolay hale gelmiştir. Bireysel hak takibi, güçlü girişimcilerle sözleşmeler yapmak ya da bir hakkın ihlâle uğradığı dünyanın başka bir ülkesinde gerektiğinde dava açmak ya da cezaî kovuşturma yapılması için şikâyette bulunmak gibi durumlarda sorunlara yol açmaktadır ve başarıya ulaşamamaktadır. Bundan dolayı besteci ya da yazarlar gibi hak sahipleri bireysel olarak haklarını takip etmek yerine bir meslek birliğine katılmayı tercih etmektedirler. Telif hukuku bağlamında meslek birliklerinin, telif haklarını (eser sahipliğinden kaynaklanan hakları) ve bağlantılı hakları devralmaları, yönetmeleri, lisanslamaları, bu hakların kullanımlarını izlemeleri, telif bedellerini toplamaları, ve üyelerine dağıtmaları nedeniyle eser sahibi ve bağlantılı hak sahiplerinin haklarını yönetmek konusunda önemli bir yere sahip oldukları açıktır. Avrupa Birliği ile Türkiye arasında Birliğe katılım müzakereleri devam ederken, meslek birliklerine ilişkin yasal mevzuatımızın Avrupa Birliği düzenlemeleri ile uyumlaştırılması kapsamında Türkiye ilerleme kaydetmiştir ve kaydetmeye de devam etmektedir. Bununla birlikte Avrupa Birliği de kendi içinde meslek birliklerine yönelik tarife oranları ya da telif ücretleri gibi konularda mutabakata varamamıştır. Avrupa Birliği hukuk düzeni içinde meslek birliklerine yönelik bu yıl kabul edilen ancak henüz yürürlüğe girmeyen özel bir direktif mevcuttur. Bunun dışında daha önce kabul edilen telif haklarına ilişkin direktifler bu konuya değinmiştir. Bu tez Türkiye'de ve Avrupa Birliğinde telif haklarının korunmasında meslek birliklerine yönelik ne gibi düzenlemeler yapıldığını ortaya koymaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The social, cultural, economic and technical progress of the countries depends on how much value they give the creative works and right-holders. It's crucial for the right holders to be amply rewarded for their permanent motivation and create new works. With the development of the communication and data technology, both the accession to the creative works, and as a result piracy have become easier. Individual right management in the circumstances like making contracts with prosperous enterprises, or when required filing a case/or a complaint for a criminal prosecution in a different country of the world where right violation exists, causes problems and does not achieve. Thus, instead of managing their rights individually, right holders like authors or music composers have preferred to join to a collecting society. In the context of copyright law, since collecting societies acquire, administer and licence copyrights and related rights, monitor their use, collect licence fees and distribute them among their members, It's explicit that with respect to the administration of author's rights and owner of the related rights, collecting societies have an important role. While the accession negotiations between Turkey and European Union continue, with respect to harmonisation of our legal framework regarding to collecting societies with European Union regulations, Turkey made progress and continue to progress. Although, European Union also in itself can not reach an agreement on the subject matters like copyright royalties or tariffs devoted to collecting societies, in the context of European Union law, there is a special directive adopted but not entered into force in this year concerning collective societies. Also there are some directives related to copyright have mentioned to this topic. This thesis tried to reveal what sort of regulations have been made related to collecting societies in the protection of copyright in Turkey and European Union.