Foucault, Derrida ve Erasmus'ta delilik
Madness in Foucault Derrida and Erasmus
  1. Tez No: 375522
  2. Yazar: ZEHRA VAHAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kuşkusuz ki 20. yüzyılı Foucault çağı olarak adlandırmak mümkündür. Onu bu kadar etkileyici yapan zekâsı, üslubu ve insandan yola çıkarak ortaya koyduğu toplumsal yapıya yön veren kavramlarıdır. Bu çalışmanın amacı Mıchel Foucault‟nun Deliliğin Tarihi eserinden yola çıkarak, toplumların deliliği çağlara göre anlamlandırışını irdelemek, Derrida ve Erasmus‟un düşünce ya da eleştirileri ilave edilerek „deli insan‟ın kimliğini ortaya koymaktır. Çalışmanın ilk ve en geniş bölümü Foucault‟yla ilgilidir. Birinci bölümde, Deliliğin Tarihi‟nden yola çıkılarak delinin Ortaçağ‟dan Aydınlanmaya değin varoluş serüveni irdelenmiş, delinin tarihselliği tıp statüsüne erinceye değin ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Ġkinci bölümde deliliğe farklı yaklaşımlar getiren Erasmus‟un Deliliğe Övgü‟sünde „deliliğin mi bilgelik yoksa bilgeliğin mi delilik‟ olduğu sorularına cevap aranmış ve Derrida‟nın“Cogito ve Deliliğin Tarihi”makalesiyle Foucault ve Derrida arasında Descartes‟ın Cogito‟su üzerinden bir köprü kurulmuştur. Modern düşünüşün başlatıcısı olarak anılan Descartes‟ın „cogito ergo sum‟u, büyük bir eşik atlayarak Tanrı- özne ilişkisini, insan-özne ilişkisine dönüştürmüştür. Ontolojik varlığı epistemolojik varlığa dönüşen insanın, varoluşsal koşulu varlığından kendisinin emin olmasıdır. Peki, varolduğundan emin olmayanlar, kendilerini kral, zengin ya da camdan olduğunu sananlar. Ġşte bunlar modern öznenin varlığının delilleridir. Her şeyin zıddıyla varolduğu düzende, akıllı insanın zıddı da deli olandır. Toplumsal yaşayışta her daim ben ve öteki ayrımı olmuştur. Kendinden olmayanı öteleyen yaşantı, Descartes‟dan itibaren deli olanları toplumdışı addeder ve deli olanın hastane, hapishane, tımarhanelere kapatılma süreci başlar. Foucault Descartes‟ın modern özne anlayışını, deliliğin yanlış anlaşılmasına yol açtığı için eleştirir, Derrida ise birazda Descartes‟çı bir düşünme şekliyle, Foucault‟nun Descartes‟ı yanlış anladığını açıklamaya çalışır. Çalışmanın bundan sonraki bölümünde her iki düşünüründe Descartes yorumları irdelenerek ortak noktalarını ve karşıtlıklarını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Çalışmanın varacağı nokta, delinin tarihsel süreçteki yeri ve konumunun toplumsal yaşantıdaki düşünüşler aracılığıyla nasıl farklılaştığını gözler önüne sermek, biz aklı başında olanların, aklını yitirmiş olanları nasıl anlamlandırdığımızı ortaya koymaktır. Anahtar Kelimeler : Foucault, Derrida, Erasmus, Descartes, Delilik
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, 20th century can be called as the century of Foucault. What makes Foucault impressive is his intelligence, style, and concepts which are based on human and shapes the social structure. The aim of this study is to analyze how societies perceive the madness in different ages with reference to the work of Michel Foucault, History of Madness and to lay bare the identity of „mad man‟ by referring to the ideas or criticisms of Derrida and Erasmus. The first and the broadest part of the study is related to Foucault. In the first chapter, the existential process of the mad man from the Middle Ages to the Enlightenment discussed on the basis of History of Madness, and the historicity of the mad man up to the period when it makes sense in the field of medicine analyzed in detail.In the second chapter with respect to Erasmus‟ work, The Praise of Folly which presents different perspectives to 'madness', the questions, 'is madness a wisdom? or is wisdom a madness?' are tried to be answered and through Derrida's article called“Cogito and History of Madness”, it is established a relationship between Foucault and Derrida in terms of Descartes‟ Cogito.As the initiator of modern thinking, Descartes‟ „cogito ergo sum‟, making a breakthrough, transforms the relation of God-Subject into the relation of Man-Subject. Existential condition of the Man, whose ontological being transforms into epistemological being, is the fact that he is sure of his existence. Then what about the ones who are not sure of their existence or the ones who suppose themselves to be a king, a rich, or a man made of glass...These all prove the existence of modern subject. In a system where everything exists together with its exact opposite, the exact opposite of the reasonable man is the mad man. Social life always requires the distinction of „I‟ and „other‟. Since life excludes the odd one out, after Descartes, mad people are regarded as outcasts and started to be confined in hospitals, prisons, and lunatic asylums. Foucault criticizes Descartes‟ understanding of modern subject due to the fact that it causes the misunderstanding of madness. Yet, Derrida, in a Descartian way of thinking, tries to explain that Foucault misunderstood Descartes. In the remaining part of the study, it is aimed to discuss the common and opposite views of each thinker in terms of their comments on Descartes. The main aim of this study is to clarify how the position of the mad man varies by means of the thoughts in social life and to reveal how we, the reasonable ones, consider the mad ones. Key Words : Foucault, Derrida, Erasmus, Descartes, Madness