Yabancıların çalışma izni alma şartları ve usulü
Terms and procedures of work permit of foreigners
- Tez No: 375526
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yüksek lisans tezimin konusu Yabancıların Çalışma İzni Alma Şartları ve Usulü olduğundan öncelikle“yabancıların çalışma hakkı”kavramı Yabancılar Hukuku, Uluslararası Hukuk ve Türk Hukuku bakımından ele alınmıştır. Uluslararası Hukukta bazı sözleşmeler incelenmiş, Türk Hukukunda ise başta Anayasa ve ardından da 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun olmak üzere yabancıların çalışmasına ilişkin hükümler içeren kanun/yönetmelik ve mevzuattaki diğer düzenlemeler incelenmiştir. Çalışmamızda, yabancıların 4817 sayılı Kanun kapsamında izin alma şartları ve usulüne ağırlık verilmiştir. Türkiye'de 4817 sayılı Kanun kapsamında çalışma izni almak isteyen yabancıların hangi şartlara sahip olmaları gerektiği, kimlerin bu izni almaktan muaf tutulduğu ve bazı yasalarla yabancıların çalışma iznine getirilen sınırlamalar belirlenmiştir. Ayrıca, çalışma izni başvurusunda bulunacak yabancıların yurt içinden ve yurt dışından hangi mercilere başvuracakları, yabancının ve işverenin hangi belgeleri sunacakları, çalışma izni başvurusu sırasında uymaları gereken sürelere ilişkin kurallar, başvurunun sonuçları üzerinde durulmuş; sektörlere göre belirlemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the topic of the master thesis study is about terms and Procedures of Work Permit of Foreigners,“foreigners' right to work”was studied with respect to the Foreigners Law, International Law and Turkish Law. Laws and application regulations on work permit of foreigners such as several studies in International Law, the Constitution and finally the Authorizations of Foreigners No: 4817 were studied. Since in Turkey, conditions and limitations of work permit of foreigners and which foreigners are exempt from work permit were identified in the Act of Labor Authorizations of Foreigners No: 4817, in the study, the terms and procedures of work permit of the foreigners with respect to the Act of Labor Authorizations of Foreigners No: 4817 were focused. Also, which foreign and local authorities foreigners should apply to, what documents should be submmitted by both foreigners and employers including due dates to get work permit, evaluation process of applications were detailed highlighting sectoral differences.