Mortgage'ın 2008 Dünya Finansal Krizindeki rolü ve finansal krizin Türkiye ekonomisine etkisinin incelenmesi
The role of Mortgage in the 2008 World Financial Crisis and investigation of effect of fi̇nancial crisis on Turkish economy
- Tez No: 375533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Toplumların en önemli ihtiyaçlarından birisi olan konutun edinimine yönelik birçok finansman sistemi geliştirilmiştir. Bu finansman sistemlerinden birisi de Mortgage'dir. Mortgage sisteminin en iyi uygulandığı ülke olan Amerika'daki uygulamasında hem Amerikan ekonomi politikaları hem de sistemin etkin işleyişini bozan uygulamaların sisteme dâhil olması sebebiyle ABD Mortgage Sisteminde kriz yaşanmıştır. Küresel finansal piyasaların sıkı ve yoğun ilişkilere sahip olması da ABD Mortgage piyasasında ortaya çıkan bu krizin küresel piyasalara sıçramasına sebep olmuş ve mortgage krizi küresel krize dönüşmüştür. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin krizden etkilenmesi, dış ticaretinin büyük bir kısmını bu ülkelerle gerçekleştiren Türkiye'nin de etkilenmesine yol açmıştır. Bu çalışma da ilk olarak Türkiye ve Amerika'da taşınmaz sektörü ve finansmanı değerlendirilmiş daha sonra Amerika'da krize sebep olan mortgage piyasasının gelişimi ve değişimiyle birlikte krizin gelişim süreci ve sonuçları ve küreselleşen bu krizin dünya ve özellikle Türkiye üzerindeki etkileri anlatılmaya çalışılmıştır. Krizin Türkiye'ye etkilerine bakıldığında; Türkiye krizden bankacılık sektörü ve finans piyasalarından ziyade reel sektör üzerinden etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerous financial systems have been developed for housing acquisition which is the fundamental necessity of the societies. One of these financial systems is mortgage. In the USA which is the best developed country concerning mortgage system, a crisis in mortgage system was experienced due to the involvements of either US economy policies or applications disturbing the effective operation of the system. Since the global financial markets have tight and intense relationships, this crisis appeared in USA mortgage market bounced on global markets and therefore mortgage crisis turned into a global crisis. Particularly the European Union Countries affected from the crisis and influenced Turkey which realizes the important part of its foreign trade with them. In this case first real estate industry and financing in United State of America and Turkey have been studied then the development and changes in the mortgage market causing crisis in USA have been attempted to be explained with its developmental process and results; and its effects on Turkey economy. Regarding the effects of the crisis on the world and especially in Turkey, Turkey has been affected at real sector rather than banking sector and finance markets.