Kapitalizmin finansallaşması ve Türkiye'deki ekonomik ve sosyal etkileri
The financialization of capitalism and its economic and social effects in Turkey
- Tez No: 375537
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BAŞBUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kapitalizm, sosyal bilimlerin en tartışmalı kavramlarından birisi olmaya devam etmektedir. Öte yandan kapitalizm ile ilgili üzerinde anlaşmaya varılmış bir husus dikkat çekmektedir. Literatür incelendiğinde görülmüştür ki kapitalizm durağan bir ekonomik sistem değil, kendini yenileyen ve krizlerden kendisine fırsatlar yaratarak çıkan bir sistemdir. Bu noktada kapitalizmin son otuz-otuz beş yıllık dönemde finansal kapitalizm olarak adlandırılan bir biçime dönüştüğü belirtilebilir. Tezin iki temel amacı bulunmaktadır: Birincisi, finansallaşma ve kapitalizm arasındaki ilişkiyi çözümlemeye çalışmaktır. Bu bağlamda yapılmış olan literatür taramasında finansallaşmanın tarihsel gelişim çizgisi takip edilmiştir. İkinci olarak; aynı yaklaşım Türkiye için uygulanmış ve Türkiye'de finansal sektörün gelişimi ile bunun ülke ekonomisinde ve sosyal yapıda ne tür değişikliklere yol açtığı belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan kaynak taraması ve elde edilen istatiksel verilerin yorumlanması göstermiştir ki; Türkiye ekonomisi finansallaşma sürecine dahil olmuştur. Ekonomik ve sosyal kurum ve yapılarıyla, Türkiye finansallaşmanın olumlu etkilerine olduğu kadar olumsuz etkilerine de açık bir hale gelmiştir. Finansallaşmanın ekonomik ve sosyal yapıda birçok değişiklik oluşturduğu muhakkaktır. Ancak çalışma sınırlılığı içinde özellikle artan borçlanma ve tüketim kavramları ile kapitalist toplum ve finansallaşma ilişkisi ele alınmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda yapılan incelemelerden elde edilen sonuç modern toplumlarda gözlemlenen tüketim bağımlılığı ve borçlanma arasında doğrudan bir ilişki olduğu yönündedir. Bu ilişki, borçlanmayı ve tüketimi arttırıcı yönde finansal sektör tarafından da desteklenmektedir. Türkiye'de son bir yıl içinde gözlemlenen kredi kartı kullanımını sınırlandırıcı düzenlemeler ve faiz politikası artan bireysel borçlanmayı kontrol altına almak için olumlu bir adım olmakla birlikte, ülke ekonomisinin azalan talep nedeniyle büyüme hızının yavaşlaması tehlikesiyle karşı karşıya kalınmıştır. Anahtar Kelimeler : Finansal kapitalizm, Finansallaşma, Bankacılık sektörü, Tüketim ve borçlanma.
Özet (Çeviri)
Capitalism has still been one of the most controversial concepts of social sciences. Besides, there is a compromised aspect about capitalism. Looking at the literature it can be seen that capitalism is not a stable economic system but a system that renews it self and ever comes the crisis by creating opportunities. At this point it would be appropriate states that capitalism, forthelast 30-35 years, has turned into a new form which is called financial capitalism. This thesis study ıncludes two main objectives. Firstly, it aims to analyze the relationship between financialization and capitalism. In terms of this context, literature review has followed the historical development process of financialization. Secondly, the same approach has been applied for Turkey as well and it aims to determine the development of financial sector in Turkey and its effects on economy and social structure of the country. The literature review and the interpretation of collected statistical data indicates that economy of Turkey has been included in the financialization process. With its economic and social organizations and structures, Turkey has become open to both positive and negative effects of financialization. Ġt is indisputable that financialization creates significant changes in economic and social strucures. On the other hand, with in the frame work of the study, it attempts to discuss the relationship between rising loan and consumption concept sand capitalistic society and financialization. The out come from there search proves that there is a direct relation between consumption addiction and loan in modern societies. This relationship has also been supported by the financial sector in terms of increasing loan and consumption. Despite the fact that restrictive regulations on credit card usage and recentinterest policy in Turkey represent positive step stowards controlling individual debts, because of decreasing demand, economy of the country has been facing threat of slowdown in the growth rate. Keyword : Financial capitalism, Bankingsector, Financialization, Consumption