110 diabetik olguda özgül alopesi varlığının araştırılması
  1. Tez No: 37554
  2. Yazar: ŞERİFE ZORBA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADEM KÖŞLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
50 ÖZET 5.2.1991 - 2.4.1991 tarihleri arasında "Türk Diabet Cemiyeti Diabet Hastanesine başvuran 110 diabetli hasta ve Şişli Etfal Hastanesi Cildiye polikliniğine başvuran 50 kişilik sağılıklı kontrol grubunda diabetin saç üzerindeki etkisi araştırıldı. Diabetin alopesi yapıp yapmadığı veya diabete özel bir alopesi tipi geliştirip geliştirmediği incelendi. Toplam diabetlilerdeki alopesi ile kontrol grubu karşılaştırmasın da istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. Tip II diabetli hastalarda- ki alopesi Tip I'e göre karşılaştırıldığında, aradaki farkın anlamlı olduğu görüldü. Ancak toplam popülasyon, diabetin tipi ve yaş gruplarına göre ayrılarak incelendiğinde, Tip II. diabetli kadın popülasyonu haricinde kon trol grubundan anlamlı bir fark saptanmadı. Tip II. diabetli hastalarda alopesinin kontrol grubuna göre anlamlı bulunması, kadın tipi alopesinin diğer etyolojik nedenlere bağlı alopesilerle karışabileceğini ve insidansı yükseltebileceği düşünüldü. Diabetin mevcut bir alopesiye katkısı bulunmadığı ve diabete özel bir alopesi formu oluşturmadığına karar verildi.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY In our study, between 5th 2.91 and 2nd 4.91 dates, the effect of Diabetes Mellitus on the hair has been investigated. On 110 diabetic patients who apply to“Turkish Diabet Association and Diabetes Hospital”and in 50 healty persons who apply to Şişli Etfal Hospital. It has been studied that if Diabetes mellitus maker alopecia or a specific alopecia type is associated with Diabetes Mellitus A statistically significant difference was found when all people with alopecia associated Diabetes Mellitus was compared with the control group. When alopecia in patients with type II. Diabetes compared to patients with type I. Diabetes it has been seen that the difference was significant. However when total population has been examined for the age groups and Diabetes type, except for type II. women Diabetic population, no significance has been determined in control group. Finding relatively high incidence ofalopecia in type II. Diabetics according to which in control group. Suggested that female type alopecia may be confused with the alopecias produced by other etiologic factors and this condition may rise the incidence. It was determined that diabetes Mellitus contribute to any present alopecia type nor cause to occur any special alopecia type.