Cevap ve düzeltme hakkı
The right to reply and rectification
  1. Tez No: 375545
  2. Yazar: AHMET GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR SALİHPAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Cevap ve düzeltme hakkı, basın araçları ile haklarında yayın yapılan kişilerin şeref ve haysiyetlerinin ihlal edilmesi veya kişiler hakkında gerçeğe aykırı yayın yapılması durumunda başvurulan en etkin hukuksal korumalardan biridir. Ayrıca cevap ve düzeltme hakkı, ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğünü kısıtlayan haklardan biri olarak anılmakla beraber özünde etkin bir ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü sisteminin tamamlayıcı unsurlarındandır. Cevap ve düzeltme hakkı, basın karşısında kişilerin ifade özgürlüğünü korumaktadır. Bu çalışmada cevap ve düzeltme hakkı bütün yönleri ile incelenmeye çalışılacaktır. Çalışmamızın birinci bölümünde cevap ve düzeltme hakkının hukuki niteliği tespit edilemeye çalışılacaktır. Ardından ikinci bölümde uluslararası belgelerde bu hakkın nasıl düzenlendiği ve anlaşıldığı üzerinde durulacaktır. Üçüncü bölümde diğer ülkelerdeki düzenlemelerden bahsedilecektir. Dördüncü ve beşinci bölümlerde Türk Hukukunda ve yargı kararlarında cevap ve düzeltme hakkı ayrıntıları ile anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
The right to reply and rectification, is one of the most efficient legal safeguard mechanisms resorted to in case of injuring of one's reputation by means of media or disseminating content there of contrary to facts. In addition, this right, besides being commemorated as one of the rights restricting the freedom of expression and press, in its essence is one of the complementary elements of an efficient freedom of press and expression system. The right to reply and rectification, protects the right of expression of individuals against the press. In this study, right to reply and rectification and all its aspects will be attempted to be dealt with jointly. In the first chapter of this work, the legal characteristics of the right to reply and rectification will be undertaken to be determined. In the second chapter, the issue of how the related right has been handled in various international level documents and the perception thereto pertaining will be discussed. In the third chapter, the related arrangements in other countries will be referred to. In the fourth and fifth chapters, the the right to reply and rectification as it stands in Turkish legal system and within the court decisions will be dealt with in detail respectively.