Sağlık işletmelerinde faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi ve ağız diş sağlığı polikliniğinde örnek uygulama
Activity based costing method for healtcare management and implementation at dental cli̇ni̇c
- Tez No: 375544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN BAYIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada yurt dışında uygulamaları bulunan ancak ülkemizde, bu alanda, uygulaması bulunmayan Faaliyet Tabanlı Maliyetleme Yönteminin Ağız Diş Sağlığı Polikliniklerinde uygulanabilirliği üzerine çalışılmıştır. Ülkemizde bulunan ağız diş sağlığı polikliniklerinde, yönetici kişi çoğunlukla işyeri sahibi olan hekim olduğu için maliyet ile ilgili hesaplamalar ancak işletme kazançlarında düşüş olduğu zaman yapılmaktadır denebilir. Yapılan maliyet çalışmaları ise hekimin bu alanda ki bilgileri ile sınırlıdır. Faaliyet tabanlı maliyetleme yönteminin, geleneksel maliyetleme yöntemlerine göre daha doğru veriler sağlayacağı tezinden hareketle, teorik bilgiler pratiğe dönüştürülerek; işletmede ki verimsiz faaliyetlerin tespit edilmesi, doğru hizmet maliyetleri ile doğru maliyet bilgilerinin üretilerek, daha iyi bir işletme yönetimi için, yönetime daha doğru maliyet verileri sağlanması amaçlanmıştır. Uygulama sonucunda görülmüştür ki, işletme daha doğru ve gerçeğe yakın maliyet hesaplarına faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi ile ulaşabilmiştir. Elde edilen bu yeni bilgiler ile işletme yönetimi verimsiz faaliyetlerini gözden geçirerek, gelecek ile ilgili daha doğru yatırım kararları alabilir hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This research work is about the feasibility of Activity Based Costing Method on Polyclinics of Oral and Dental Health which has samples out of country but does not have any implementations in our country. The Oral and Dental Health Polyclinics in our country are mostly managed by the dentist, who is also the owner. Therefore, it can be said that the calculations about costings are only made when the income decreases. Besides, these calculations are limited by the financial knowledge of the dentist. By putting the theoretical knowledge into practice, we aimed to determine the unproductive activities, to provide appropriate service costs and to produce the right financial data for the administration to manage the working better, by the thesis of Activity Based Costing would provide more accurate data than the traditional costing methods. As a result of this application, it is clearly seen that the working attained more accurate costing calculations by using the Activity Based Costing method. By this newly gained information, the administration has the chance to revise the unproductive activities and to make more appropriate decisions about future investments.